Erkekcom – E-Dergi

Zerdeçal’ın mucize etkileri

Zerdeçal’ın mucize etkileri

Zencefil ailesinden gelen bir bitki olan zerdeçalın en önemli etkisi, eklem iltihaplanmasını hafifletmesi ve arteriti tedavi gücüdür.

Vücutta ateşi yükseltmeden iltihap oluşturup ağrı yapan arterit (atardamar duvarının iltihaplanması), yaşam kalitesini düşüren zor bir hastalıktır. Kişilerin aldığı tedaviyi değiştirmeden, zerdeçal kullanarak aldığı cevaplar bu baharatın mucizevi gücünü açıklıyor. Toksik etki göstermeden, yan etkisiz antienflamatuvar olarak çalışan zerdeçal, karpal tünel sendromu (el parmaklarının uyuşması) da dâhil kas ağrılarının tedavisinde oldukça etkili. Aynı zamanda kanserli hücrelerin gelişimini ve yayılmasını da önleyebiliyor. Etkili olması için her gün 1 tatlı kaşığı tüketilmeli. Soğanla beraber kullanıldığında kolon kanserinin önlenmesinde, karnabahar, lahana, brokoli, Brüksel lahanası, turp gibi sülfürlü sebzelerle kullanıl-dığında ise prostat kanserine karşı koruyuculuğu artıyor. Güçlü bir antioksidan olduğu için damar sağlığını koruyarak kalp hastalıklarının önlenme-sinde etkili olan zerdeçal, kolesterolün düşürülmesinde de rol oynuyor. Kalp krizi veya inme riskini azaltıyor.

İyi bir B6 Vitamini kaynağı olan zerdeçalı özellikle de ailesinde kalp-damar hastalığı olanlar ve diyabete yatkın olan kişiler, sağlıklı beslenme alışkanlıklarına almalı.

Vücudumuzu yaşlandıran zararlı maddelere karşı koruyucu olmasıyla da dikkat çeken zerdeçal, aynı zamanda tam bir karaciğer dostu. Arındırıcı etkisiyle detoks listelerinin vazgeçilmez bir üyesidir. İçten ve dıştan uygulamalarla bedeni temizleme gücü çok kuvvetlidir. Serbest radikaller vücutta başıboş dolaşarak hücrelere zarar verir. Zerdeçalın etken maddesi olan “kurkumin”, yüksek antioksidan etkisiyle bu zararlı molekülleri yok eder.

Diyetisyen Berrin Yiğit, zerdeçalı mutfağımıza kazandırarak sağlığımıza katma değer katabileceğimizi söylüyor. İşte onun kaleminden zerdeçalın faydaları ve nasıl kullanabileceğine dair bilgiler…

Doğanın şifalı güçlerinden zerdeçal, hafif acımsı bir rayihası olan, kullanımı kolay baharatlardan biri. Sarı-turuncu renkli, “Hint safranı” olarak da bilinen zerdeçal, leziz tadı dışında sayısız sağlık faydasına sahip. Hint yemeklerine kendine özgü tadını verir, Çin mutfağının da sağlık formülüdür. Ayurveda ve Çin tıbbında sıkça yer alır.

Tüm dünyada artan kalp-damar hastalıkları, şeker, obezite, kanser ve pek çok hastalığın suçlularından biri iltihaplanmadır. Bazı çalışmalar, kalp hastalıklarına kolesterol yüksekliğinden çok damar içi iltihaplanmanın yol açtığını gösteriyor. Bu durumda, genel sağlığın korunmasında antienflamatuvar (iltihap önleyici) ve antioksidan özellikleri ile zerdeçal imdadımıza yetişiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ