Erkekcom – E-Dergi

Yağ yakmak için 7 öneri

Yağ yakmak için 7 öneri

Yağlarınızdan kurtulmanız metabolizmanızı hızlandırmaktan geçiyor. İşte yağlardan kurtulmanın 7 yolu.

Nane Kondisyonu

Şekerli sporcu içecekleri maraton ortasında vazgeçilmez olabilir ancak hızlı bir 10K koşu sırasında ekstra karbonhidratlardan kaçının. Bunun yerine, suyunuza birkaç damla nane yağı dökün. Mohaghegh Ardabili Üniversitesine göre, oksijen kullanımını anında geliştirir ve vücudunuzun yakabileceği yağ oranını artırır. Pekin Üniversitesi Çin Tıbbı ise kokunun dahi tek başına yorgunluğu azaltacağını buldu.

Kemiklerinizi Bileyin

Daha güçlü bir iskelet, bir sonraki engelli koşu denemenizde başarısız olma ihtimalinizi azaltmakla kalmayıp yağ yakımınızı da destekleyecektir. Kanada’da yapılan bir çalışma, “kemik hormonu” osteokalsinin şekeri ve yağı metabolize etme şeklinizi iyileştirdiğini gösterdi. Squatlarınızı jumping lunge ve V-tuck gibi pliometrik egzersizlerle değiştirin.

Sıra Sizde

Kilo verme hedefleriniz spor salonunda yaşayıp ölmüyor. Mayo Clinic’in bir çalışmasında, adımlama ve kıpırdama gibi “egzersiz olmayan etkinliklerin” vücut şeklinizi ve boyutunu ciddi derecede etkilediği görüldü. Yemekten sonra kısa bir gezinti, metabolizmanız üzerinde başka zamanlarda yapacağınız uzun yürüyüşlerden daha fazla pozitif bir etkiye sahip. Kahve saatinizi de buna göre ayarlayın.

Filtreleyin

Karanlıktan sonra e-postalarınıza göz atmanın uykunuzu altüst edeceğini biliyoruz ancak bu metabolizmanız için de stresli bir durum. Northwestern Üniversitesinden bir araştırma, ekran ışığına maruz kalmayı karbonhidratları işleme kabiliyetinize zarar veren insülin direnciyle ilişkilendirdi. Ekranı kapatmanın bir seçenek olmadığı zamanlarda, gözlerinizi mavi ışıktan korumak için bir lütein takviyesi alın.

Tatlı Seçenek

Tüm vücut yağları eşit değildir. “Beyaz” yağ hücreleri kalorileri depolarken aktif “kahverengi” yağ hücreleri bunları yakmanıza yardımcı olur. Soğuk havalarda yapılan egzersizler kahverengi hücrelerinizin seviyelerini artırır. Ancak donmuş yolları adımlamak çekici gelmiyorsa, Granada Üniversitesinden bir araştırma melatonin zengini yiyecekler tüketmenin de benzer etki yarattığını gösteriyor. Bir avuç dolusu goji berry kapın.

Öğütülmüş Mucize

Sosyal medyanın en sevdiği yulaf ezmesi süslemelerinden en azından birinin yağ yakıcı faydaları olduğu bir gerçek. Metabolism dergisinden bir çalışma, tarçının yağ hücrelerinin kalori yakmasını tetikleyen düğmeyi açtığını gösteriyor. Çabalarınızın karşılığında daha fazla ödül elde etmek için antrenman sonrası shake’inize bir kaşık ekleyin.

Yatma Saati Belirleyin

Bildiklerinizi unutun: O sekiz saatlik uyku, gece yarısından sonra sınırlı fayda sağlıyor. Vücut, gece 11’de yağ ve karbonhidrat metabolizmasını kontrol eden hormonlarda ani bir artış deneyimliyor, tabii bu esnada uyuyor olduğunuz takdirde. Erken kalkanlardan kilolar uçup gider.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ