Erkekcom – E-Dergi

Lastik Parlatma Nasıl Yapılır?

Lastik Parlatma Nasıl Yapılır?

Lastik parlatma, aracın görünüşünü değiştirmenin ve performansını artırmanın kolay bir yöntemidir. Otomobilin lastik temizliği aracın sadece güzel ve parlak görünmesini sağlamaz. Aynı zamanda lastik seslerini ayarlar ve fren esnasında tekerleklerin yola daha sıkı tutunmasını sağlar. Uzun vadede bunu yapmak sürüş güvenliğinin yanı sıra yakıt tüketimi sebebiyle de bütçeye katkıda bulunur.

Lastik Parlatma Neden Yapılır?
Aracın lastiğini temizlemek ve parlatmak için birçok karışım, öneri, teknik ve ürün vardır. Kaliteli lastik parlatıcı uygulamak lastiklerin ömrünü uzatır. Eğer yol boyunca kirler ve tozlar araç tekerleklerine girerse fren balatalarının zarar görmesine yol açar. Fren balataları da güvenlik açısından hayati önem taşır. Fren tutmaya yarayan bu parçalar, aynı zamanda konforlu bir sürüş deneyimi için de önemlidir. Can güvenliği için arabanın tekerleklerinin belirli zamanlarda yıkanması gerekir. Dolaysıyla en doğru yöntem, profesyonel lastik parlatma ürünleri uygulamak ya da evde lastik parlatıcı yapmak için bu ürünleri perakende kitlerinden satın almaktır.

Basit bir şekilde uygulanabilecek olan lastik parlatma spreyi, benzin istasyonlarında ve oto marketlerde de rahatlıkla bulunabilir. Profesyonel ürünler, özellikle lastik parlatma amacıyla ve lastiğin özelliklerine uygun geliştirildiği için zararlı değildir. Ancak profesyonel ürünlerin dışında kullanılacak olan formüllerin lastiklere zarar vermemesi için dikkat etmek gerekir. Lastik parlatmak için sunulan karışımları evde hazırlamak da oldukça kolaydır. Uygulaması ise bir fırça ya da sprey yardımı ile olur.

Lastik Parlatma Yöntemleri
Jant ve lastikler için ayrı bir kovada sabun ve su hazır tutulup düzenli temizlik yapılırsa jantlardan ya da lastiklerden bulaşan yağ ve kirler arabanın geri kalanına bulaşmaz. Jant ve lastiklerdeki göze batan kirleri temizlemek için yapılmış çok sayıda ve çeşitte parlatıcı vardır. Lastik parlatıcısını ürün paketinden çıkan kullanma talimatlarına göre uygulamak gerekir. Çünkü bazı temizleyiciler köpük şeklindedir ve bir bez yardımıyla uygulanır. Diğerleri ise sprey şeklindedir. Bu ürünler ile temizlik jant ve lastiklerde bulunan tüm noktalara sıkılarak gerçekleşir.

Otomobilin tekerleklerini ona her gün zarar veren tüm kirlerden arındırmak için sert kıllı fırçaları tercih etmek gerekir. Tekerleklerden biri fırçalandıktan sonra diğerine geçmeden önce fırçalanılan tekerlek sabunlu su ile temizlenir. Fren balatalarının bulunduğu girintili çıkıntılı yerlerin de iyice temizlendiğinden emin olunmalıdır. Çünkü burası fren balatalarından en çok tozu çeken ve kirli bir tekerleğin sebep olduğu korozyona karşı en hassas bölgedir.

Lastiği kurularken de mikrofiber bez kullanılırsa daha uygun olur. Mikrofiber bezler, sahip oldukları özellikler itibari ile bakteri barındırmayan bir özelliğe ve daha fazla emiş gücüne sahiptir. Lastiklerin ve jantların da tamamını kurulamak gerekir. Eğer tamamen kurulanmazlarsa daha sonra uygulanmak istenen cila çözümleri tam olarak etki etmez ve jantlarda gereksiz paslanmaya sebep olur.

Evde Lastik Parlatıcı Nasıl Yapılır?
• Lastik parlatma için karışım hazırlarken profesyonel aktif maddeler alarak bu işlem yapılır. Kitler halinde satılan kimyasallar gliserinli ya da gliserinsiz haldedir. Bu karışımın hazır hale gelmesi için de su eklemek yeterli olur.
• Evde lastik parlatıcı jel yapmak için en basit yol Arap sabunu içerisine biraz gliserin eklemektir. Arap sabunu lastik parlatıcı etkiye sahiptir. Ancak kullanılacak miktara da dikkat etmek gerekir. Çünkü uzun süreli Arap sabunu kullanımında lastikte kabuklanma ve beyazlaşma belirtileri görülür.
• Herkesçe bilinen içecek kola içerisine bir küp şeker koyarak etkili bir lastik parlatıcı sprey elde edilebilir.
• Evde kolaylıkla hazırlanabilecek lastik parlatma konusundaki bir diğer öneri, lastiklere elma sirkesi sürmektir.
• Tıraş köpüğünü doğrudan lastiğin üzerine sıkarak lastiği parlatmak mümkündür. Lastik parlatıcı formülü için tıraş köpüğü etkili bir çözüm olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ