Erkekcom – E-Dergi

Sudan’da darbenin lideri görevi bıraktı

Sudan’da darbenin lideri görevi bıraktı

Sudan’da darbenin ardından kurulan Askeri Geçiş Konseyi’nin başkanı Orgeneral Avad Muhammed Ahmed bin Avf görevi bıraktığını açıkladı.

Aynı zamanda Savunma Bakanı olan Ahmed bin Avf, devlet televizyonundan yayınlanan açıklamasında, yerine Korgeneral Abdül Fettah Abdülrahman el Burhan’ın getirildiğini duyurdu.

Protestocular, darbe liderlerinin rejimin bir parçası olduğunu söyleyerek sokakları terk etmeyi reddediyordu.

Askeri Geçiş Konseyi, Sudan’da yönetimin halka geçeceğini kaydetmiş, ancak darbeyle görevden aldığı Devlet Başkanı Ömer el Beşir’i sınır dışı etmeyeceğini açıklamıştı.

Başkent Hartum’da Cuma günü basın toplantısı düzenleyen konseyin siyasi komitesinin başkanı Ömer Zeynelabdin, Ömer el-Beşir’in Sudan’da yargılanabileceğini söyledi.

Zeynelabdin, “Biz, Askeri Konsey olarak devlet başkanını sınır dışı etmeyeceğiz. Ancak onu yargılayabiliriz” dedi.

Ömer el Beşir hakkında Sudan’ın batısındaki Darfur’da 2003’te yaşanan iç savaşta insanlık ve savaş suçu işlemek suçundan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından çıkartılmış yakalama kararı bulunuyor.

Halen ev hapsindeki el Beşir’e ne olacağı henüz bilinmiyor.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi ise Sudan’a, Ömer el-Beşir’in yargılanmasıyla ilgili olarak UCM’yle işbirliği yapması çağrısında bulundu.

Protestoculara diyalog çağrısı

Orgeneral Avad Muhammed Ahmed bin Avf, daha önce yaptığı açıklamada protestoculara amaçlarına ulaşmalarında yardımcı olmak istediklerini ancak “ülkede kaosa hoşgörü göstermeyeceklerini” söyledi.

Avf ayrıca Sudan’da kurulacak yeni hükümetin sivillerden oluşacağını belirtti.

Protestocular, darbenin ardından ülkede 1 ay boyunca akşam 22:00’den sabah 04:00’e kadar ilan edilen sokağa çıkma yasağına da karşı çıkıyor.

Başkent Hartum’da protestocular ise gece boyunca sokaklardaydı.

Sudan’da aylardır süren hükümet karşıtı gösteriler sonucu Perşembe günü Devlet Başkanı Ömer el Beşir ordu tarafından darbeyle görevden alındı.

Bunun ardından Savunma Bakanı Orgeneral Avad Muhammed Ahmed bin Avf ve Korgeneral Abdul Murof Al-mahi, Askeri Geçiş Konseyi’nin liderleri olarak yemin etmişti.

Protestocular, Askeri Geçiş Konseyi’nin de aynı rejimin bir parçası olduğunu söyleyerek sokakları terk etmeyi reddediyordu.

Protestoların devam etmesi halinde ordu ile göstericilerin karşı karşıya gelmesi endişesi var.

BBC Dünya Servisi’nin Afrika editörü Will Ross da ordu içindeki farklı grupların ve milislerin birbirlerine yönelik güç mücadelesine girmesi tehlikesinin de bulunduğuna dikkat çekiyor.

Birleşmiş Milletler ve Afrika Birliği ülkede itidal çağrısı yapmıştı.

75 yaşındaki el Beşir’in tutuklandığının açıklanması ardından sokaklarda yaşanan sevinç havasının kısa sürdüğü, sokak gösterilerini düzenleyenlerin protestocuları Genelkurmay Başkanlığı önünde oturmaya çağırdığı belirtiliyordu.

Protesto eylemlerini düzenleyen ana örgütlerden birisi olan Sudan Profesyoneller Birliği’nden (SPA) Sara Abdulcelil, “Yapmamız gereken şey mücadeleye ve barışçıl direnişe devam etmek” dedi.

Göstericilerin Askeri Geçiş Konseyi karşıtı sloganlar da attıkları bildiriliyor.

Ömer el Beşir

Sudan eski Devlet Başkanı Ömer el Beşir

Darbe nasıl gerçekleşti?

Perşembe sabahı erken saatlerde askeri araçlar başkent Hartum’daki Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlğı ve el Beşir’in konutuna girdi.

Devlet Radyo ve Televizyonu’nun yayınları durduruldu ve Savunma Bakanı bin Avf “rejimi yıktıklarını” ve “el Beşir’in güvenli bir yerde tutulduğunu” açıkladı.

Ömer el Beşir’in artık Sudan Devlet Başkanı olmadığını açıklayan Ahmed bin Avf, iki yıl sürecek bir geçiş döneminin ardından seçimlere gidileceğini, yeni bir anayasa hazırlanacağını ve ülkede 3 ay geçerli olacak Olağanüstü Hal ilan edildiğini söyledi.

Ahmed bin Avf, Ömer el Beşir‘in halen ev hapsinde tutulduğunu duyurdu.

Avf açıklamasında ayrıca Sudan’ın kötü yönetildiğini vurguladı ve protestolardaki can kaybı nedeniyle özür diledi.

Sudan ordusu ülkede 1 ay boyunca akşam 22:00’den sabah 04:00’e kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Başbakanlık ofisi, Parlamento ve mevcut Ulusal Güvenlik Konseyi feshedildi.

Ülkenin tüm sınırları da yeni bir karara kadar kapatıldı.

Sudan’ın resmi haber ajansı SUNA da Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Servisi’nin, ülkedeki tüm siyasi mahkumların serbest bırakıldığını duyurduğunu bildirdi.

Sudan Profesyoneller Birliği: Açıklama kabul edilemez, eylemlere devam edilsin

Protesto eylemlerini düzenleyen ana örgütlerden birisi olan Sudan Profesyoneller Birliği (SPA) ise ordunun açıklamasının kabul edilemez olduğunu bildirmişti.

SPA’dan yapılan açıklamada, ülkeyi “harap eden ve onlarca kişiyi öldüren” kişilerin iktidarda kalmaya devam ettiğini belirterek, Sudan halkına başkent Hartum’da genelkurmay karargahının önündeki ve diğer kentlerdeki eylemleri sürdürme çağrısı yaptı.

Protestocular yalnızca el Beşir’in değil tüm bakanların görevlerinden ayrılmalarını talep ediyor.

Sudan

Erdoğan: Sudan normal demokratik süreci çalıştırmaya girmelidir

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Sudan’ın Türkiye ile tarihi ve köklü ilişkileri olan bir ülke olduğunu belirterek, bu köklü ilişkilerin devamını istediklerini söyledi.

Erdoğan, “Dünya bir garip dünya. Darbeye karşı olduklarını söyleyenlerin darbecilerle daha sonra nasıl koyun koyuna oturduklarını görüyoruz. Bu noktada da temennim odur ki suhuletle, bir kardeşlik ağı içerisinde bunu başarmalı ve normal demokratik süreci çalıştırmaya girmelidir diye inanıyorum. Milli uzlaşı temelinde ve barış içinde Sudan’ın bu süreci atlatması en önemli temennimdir” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
erkek haberleri