Erkekcom – E-Dergi

Mansur Yavaş mazbatasını aldı

Mansur Yavaş mazbatasını aldı

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş mazbatasını aldı.

Mazbatayı tüm Ankaralılar adına aldığını söyleyen Yavaş, “Ankara’yı birliğin ve bereketin başkenti yapacağız. Gelişmiş ülkelerin başkentleriyle yarışır bir Ankara yapacağız. Seçim bitti seçimde olanlar geride kaldı. Bizde kin yok. Ne çalışanlar ne oy vermeyenler açısından bizde ayrım yok. Hizmetlerimizde adelet ve liyakat ön planda olacak” diye konuştu.

Konuşmasında “Darısı İstanbul için olsun diyorum” ifadeleri kullanan Yavaş, mazbatasını aldıktan sonra Ankara Büyükşehir Belediyesine geçti.

Buradaki devir teslim töreninde eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, şehrin sembolik anahtarını Yavaş’a teslim etti.

Yavaş, Tuna’ya hitaben, “Sayın başkanım biz sizi Sincan’dan beri takip ediyoruz. Özellikle Ankara için çok güzel hizmetler yaptınız. Biz size çok teşekkür ediyoruz. Bu manada sizi örnek alacağız. Adaletli davrandınız” dedi ve ekledi.

“Ankara için gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz. Bugünkü programımızın ardından yarın sabah işimizin başında olacağız. Çalışan arkadaşların tedirgin olmasına gerek yok. Bugünden itibaren herkesin belediye başkanı oluyoruz.

Yavaş, bir gazetecinin “Büyükşehir Meclisi sizi çalıştıracak mı?” sorusuna, “O soruya yanıt dahi vermek istemiyorum” yanıtını verdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde çoğunluğu AKP ve MHP’li üyeler oluşturuyor.

Yerel seçimlerde Ankara’da 25 ilçenin 19’unu AKP kazandı. CHP ve MHP de 3’er belediye aldı. İlçelerin nüfus ve oy oranlarına göre Belediye Meclisi’ne gönderecekleri üye sayısı belirlenecek. Anadolu Ajansı’na göre 147 üyeli Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 105 üyesinin Cumhur İttifakı’ndan, 42 üyesinin ise Millet İttifakı’ndan olması bekleniyor.

Anıtkabir’i ziyaret edecek

Mansur Yavaş, bugün 15:30’da Anıtkabir’i ziyaret edecek. Buradan yürüyerek 16:30’da Ankara Büyükşehir Belediyesi binasına geçecek.

Seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre Ankara’da oyların Mansur Yavaş yüzde 50,93’ünü, Mehmet Özhaseki ise yüzde 47,12’sini almıştı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) dün AKP’nin Ankara’nın 13 ilçesinde tüm sandıkların sayılması yönündeki başvurusunu reddetmesinin ardından, Mansur Yavaş’ın belediye başkanlığı kesinleşmişti.

AKP: İstanbul’da oylar yeniden sayılsın

İstanbul’da ise geçersiz oyların yeniden sayımı devam ederken AKP “organize usulsüzlük” iddiasıyla şehirdeki tüm oyların yeniden sayılması için YSK’ya başvurmuştu.

Akşam saatlerinde resmiyet kazanan başvuruda, oyların tamamının sayıldığı Büyükçekmece ilçesi dışında kalan 38 ilçede oyların yeniden sayılması talep ediliyor.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un dile getirdiği talep ile ilgili, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu ise Yüksek Seçim Kurulu’na çağrı yaptı ve “Tarihi sorumluluğunuzu göz önüne alın, çifte strandart yaratmayacak bir karar alın” mesajını verdi.

Organize usulsüzlük iddasınına dayanak olarak neler gösterildi?

AKP, organize usulsüzlük iddiasına dayanak olarak çeşitlli verileri ortaya koyuyor.

Yavuz’un şaibe iddiasına örnek olarak dile getirdiği veriler arasında, büyükşehir belediyesine ilişkin geçersiz oylar ile ilçe eksenli geçersiz oylar arasındaki fark da yer alıyor.

Ali İhsan Yavuz, “İlçe ve büyükşehir arasındaki oy farkı 40 bin 734. Salt buraya baksak bile bir gariplik olduğunu hissediyor insan” diyerek bu iddiayı dile getirdi.

Yavuz sonrasında, organize usulsüzlük iddiasına dayanak olarak da çeşitli açıklamalar paylaştı:

“Biz diyoruz ki, sandık başlarında kaydırmalar var ve bu kaydırmalar hiç normal değil. AK Parti’nin oyu alınıyor, yüksekse direk CHP’ye yazılıyor. CHP’ninki başka küçük bir partiye kaydırılıyor. Eğer AK Parti’nin oyu o sandıkta CHP’nin oyundan azsa o direk başka partiye kaydırılıyor. Ve bağımsızların tek tük oy da alınıyor AK Parti’ye yazılıyor. Toplam sayısı değişmesin diye. Bu kadar ince işçiliği çıkartmak kolay mı?

“Organize bir usulsüzlük var. Organize bir suistimal var. Hata ötesi şeyler bunlar, nereye elimizi atsak orası elimizde kalıyor. Gerçekten birileri bu işi çok özel planlamış diye düşünüyoruz.”

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de Pazar gecesi yaptığı basın toplantısında “Sonucu değiştirecek bir tablo ortaya çıkarsa başarımızın tescil edildiğini düşüneceğiz. Sonucun değişmeyeceği şekilde bir tablo ortada çıkarsa da, ‘Aldığımız oyu tam olarak gördük, milli irade böyle tecelli etti’ diyeceğiz. Süreç konusunda yasal imkanlarımızı, kanuni yolları, seçim sisteminin parçası olan bu süreci sonuna karar sürdüreceğiz. Sürece gösterdiğimiz saygıyı sonuca da göstereceğimizi tüm dünya görecektir” diye konuştu.

‘Çifte standart yaratmayacak, bir karar bekliyoruz.’

Yavuz’un İstanbul’daki basın toplantısının ardından CHP 2’nci Bölge Seçim Koordinasyon Merkezi’nde basın açıklaması yapan Ekrem İmamoğlu, YSK’nın tarihi bir sorumluluk ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

“YSK’ya sesleniyorum. 82 milyonun gözü kulağı sizde” diyen İmamoğlu, “Çifte standart yaratmayacak, doğru karar verme konusunda, sizden bir karar bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 16 bin oyla önde olduğunu söyleyen CHP İstanbul adayı İmamoğlu, medya mensupları önünde yaptığı bir matematik hesabını da paylaşarak, “Bütün oyların sayılması halinde, sonuçların açıklanmasının 238 gün süreceğini” kaydetti.

AKP, Büyükçekmece ile ilgili hangi iddiaları dile getiriyor?

AKP, iptal edilmesini istediği Büyükçekmece seçimlerine ilişkin olarak seçmen kaydı usülsüzlüğü yapıldığını iddia ediyor.

Temel olarak seçmenlerin binalara usulsüz şekilde kayıtlarının yapıldığı ve 2 kişinin bu bağlamda tutuklu olduğu savunuluyor.

Bu ilçede seçim görevlisi olarak atananlar arasında memur olmayanlar olduğu, ilçe dışından sandık görevlilerinin getirildiği de iddialar arasında.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, “Bu kadar şey üst üste nasıl gelir?” diyerek partisinin görüşünü paylaşıyor.

AKP Büyükçekmece İlçe Başkanlığı’nın ilçedeki seçimin iptali için İstanbul İl Seçim Kurulu’na yaptığı itiraz reddedilmişti. Parti iptal talebini artık YSK’ya taşımış oldu.

Büyükçekmece’de Millet İttifakı’nın CHP’li adayı Hasan Akgün oyların yüzde 50,34’ünü; eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı’nın AKP’li adayı Mevlüt Uysal ise yüzde 47,75’ini aldı.

Yerel seçimleri kazanan adayların 13 Nisan’da YSK tarafından açıklanması bekleniyor.

Siyasi partilerin itiraz süreçleri de bu tarihte sonlanacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
erkek haberleri