Erkekcom – E-Dergi

Kredi Notunu Yükseltmenin 5 Pratik Yolu

Kredi Notunu Yükseltmenin 5 Pratik Yolu

Kredi notunuzu yükseltmek için bazı unsurlara dikkat edebilir ve harekete geçebilirsiniz. Bu aşamada size yardımcı olacak kilit tavsiyelere göz atın.

Halihazırda, düşük ya da düşüş eğiliminde olan bir kredi notunu yükseltmek sanıldığı kadar zor değildir. Uygulanabilir teknikler ve kullanılacak bazı yöntemler sayesinde kredi notu yükseltilebilir.

Temel olarak kredi notunu etkileyen çeşitli faktörler bulunur. Bankalardan aldığı verileri kullanarak kredi notumuzu hesaplayan tek kuruluş olan Kredi Kayıt Bürosu (KKB), bu faktörlere ilişkin bizlerin işine yarayacak aydınlatıcı bilgileri daha önce paylaşmıştı.

Kısaca bahsetmek gerekirse KKB’nin kredi notu hesaplama algoritmasında kullandığı ve bizlerin kredi notunu etkileyen unsurlar; ödeme istikrarı, hesap ve borç durumu, ilk kez kullanılan kredili ürünler ve kredi kullanım yoğunluğundan oluşmaktadır.

İlk etapta, bu unsurların kredi notunu yükseltmek adına pek de bir anlam ifade etmediğini düşünebilirsiniz, ancak bahsi geçen faktörlerden daha fazlasına ihtiyacınız kesinlikle yoktur. İşte şaşırtıcı olan da bu zaten.

Akıllı taktikler kullanarak ve bu faktörlerden yararlanarak, kredi notunuzu nasıl artırabileceğinize göz atın. Kredi notunuzu bilmiyorsanız, bkz: 5 Kolay Adımla Kredi Notunuzu Öğrenin.

1. Düzenli ödemeler yapmaya başlayın

Her ne kadar basit gibi geliyor olsa da, düzenli ödemeler kredi notunu yükselten en önemli unsurlardan ilkini oluşturuyor. Aynı şekilde KKB de resmi olarak düzenli ödemelerin kredi puanını yüzde 35 oranında etkilediğini açıklıyor.

Şu anda kredi kartı ya da kredili mevduat kullanıyor olabilirsiniz, belki de ihtiyaç ya da konut kredisi borcu ödüyorsunuz. Tüm bunlar kredili bir ürün kullandığınız anlamına geliyor. Öyleyse bu borçlarınızı düzenli bir şekilde, son ödeme tarihine kadar mutlaka ödemeniz gerekiyor.

Burada bir ipucu da vermek gerekiyor: Çoğu kişi, asgari ödeme yapsa da toplam borcunu ödemediği için kredi notunun düşeceğini düşünüyor. Fakat bu büyük bir yanılgı. Asgari ödeme yapmak kredi notunu düşürmüyor, aksine hiçbir şekilde borç ödememektense asgari ödemeler kredi notunu olumlu etkiliyor.

Söz gelimi, toplam dönem borcunuzun tamamını ödeyemiyor olsanız dahi son ödeme tarihine kadar asgari ödemeleri mutlaka yapmanız gerekiyor.

2. Kredi ürünlerine ait borçlarınızı azaltmaya başlayın

İhtiyaç veya konut kredisi, kredi kartı ya da mevduat hesabınıza bağlı kredili ek hesapların her biri kredi ürünüdür. Bu ürünlere olan borçların toplamı kredi notunu doğrudan etkiler.

Pek çok kişi, en kısa sürede kredi notunda olağanüstü bir yükseliş olmasını istiyor ve buna yönelik bir taktik arayışına giriyor. İşte bu yönde dişe dokunur hızda sonuç almanızı sağlayacak taktik, borçlarınızı azaltmanızdır.

KKB’den resmi olarak verilen bilgilerde, mevcut borçların durumunun en az istikrarlı ödemeler kadar kredi notunda önemli bir etkiye sahip olduğu ifade ediliyor.

Bu sebeple, çalıştığınız ve borçlu olduğunuz tüm bankalara ait olan mevcut borçlarınıza göz atın. Mümkünse borçlarınızın önemli bir kısmını ödemeyi düşünün. Böyle bir ödemeyi kısa vadede yapmanız mümkün değilse, uzun vadede kredi notunuzu yükseltmek için düzenli ödemelerin yanına borçları azaltma planını da ekleyin.

3. Yeni kredili ürün açılışları sonrasında beklemeye geçin

Yeni bir kredi kartı ya da bir ihtiyaç kredisi aldığınızı varsayalım. Bu, sizin adınıza yeni bir kredili ürün açılışı yapıldığı anlamına geliyor. Peki, bu durum kredi notunu nasıl etkiliyor ve neden önemli?

Yeni kredili ürün açılışları, bireyin risklilik oranını artırır ve böylece kişinin kredi notu genellikle düşer. Bu noktada dikkat etmeniz gereken iki durum söz konusudur. İki farklı örnekle duruma açıklık getirelim:

İlk örnekte, birey adına ilk kez kredi ürünü açılmıştır, hem ödeme performansı bilinmediğihem de borçluluk oranı arttığı için risklilik oranı yükselmiş ve kredi notu düşmüştür.

İkinci örnekte, birey zaten kredi ürünleri kullanıyor ve istikrarlı ödeme performansı biliniyordur fakat her halükarda borçluluk oranı arttığı için kredi notunda düşüşmeydana gelmiştir.

Her iki durumda da, ister ilk kez kredi ürünü kullanıyor olun isterseniz de ödeme performansınız düzenli olduğu halde yeni kredili ürün açılışı yapmış olun, kredi notunuzun muhtemel düşüşü gerçekleşecektir.

Kredi notunuzun yükselmesi için bu sebeplerden ötürü bir süre beklemeniz gerekir. İlk kez kredi ürünü açılan bir kişinin istikrarlı ödeme performansı görüldüğünde, halihazırda ödeme performansı bilinen bir kişinin de borçluluk oranı azaldığında kredi notu yükseliş eğilimine geçecektir.

4. Kredi kullanım yoğunluğunu dikkate alın

Kredi ürünlerini sıklıkla kullanıyorsanız, oluşturduğunuz kredi kullanım yoğunluğunu dikkate almanız gerekir. KKB’den yapılan açıklamada bu yoğunluğun kredi notunu yüzde 10 oranında etkilediği belirtiliyor.

Burada dikkat etmeniz gereken birkaç durum söz konusudur.

Bunlardan ilki, kredi kullanım yoğunluğunuzun borçluluk oranınızı artıracağı için kredi notunuzu olumsuz etkileyebilecek olmasıdır.

Bir diğeri de, her ne kadar borçluluk oranınızı artıyor olsa bile düzenli ödeme tarihçesine sahip olmanız durumunda, daha önce hiç kredi kullanmayan veya az kullanan bir kişiye göre kredi notunuzun yüksek olacağı gerçeğidir.

Söz gelimi, ödemeleriniz düzenliği olduğu takdirde kredi yoğunluğunun yüksek olması kredi notunuzu olumsuz değil, olumlu etkileyen bir durum olacaktır. Buradan hareketle kredi notunu yükseltmek için kredili ürünleri kullanmayı bırakmanın kesinlikle yanlış olacağı söylenebilir.

5. Bankalarla çalışmaya devam edin

Kredi kartı kullanmaktan vazgeçmek gibi halk arasında yanlış algılanan durumun aksine, kredi notunuzu yükseltmek için kredi ürünlerini kullanmaya devam etmeniz gerekir.

Zira kredi ürünlerini kullanmaya devam ettiğiniz takdirde, ödeme geçmişiniz oluşacak ve kredi notunuzun yeniden hesaplanması mümkün olacaktır.

Özetle, ödeme istikrarı, borçluluk durumu, yeni kredili ürün açılışı, kredi kullanım yoğunluna dikkat ederek ve de bankalarla çalışmayı sürdürerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Son olarak, kredi notu çalıştığınız bankaların KKB’ye bildirim yapmasıyla her birkaç ayda bir yeniden hesaplanır ve güncellenilir. Kredi notunun ne zaman güncellendiğine yönelik detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz. Fakat düşük bir kredi notunun ortalama seviyede yükselmesi için yaklaşık 7 ya da 8 aylık bir sürenin gerekli olduğunu unutmayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
erkek haberleri