Erkekcom – E-Dergi

Kredi notu kaç olmalı?

Kredi notu kaç olmalı?

Kredi alabilmeniz ve bankaların kredi ürünlerinden yararlanabilmeniz için Findeks kredi notu kaç olmalı? sorusuna bir tablo yardımıyla detaylıca sizlere anlatacağız.

Bankalardan kredi alabilmek veya kredi kartı gibi ürünleri kullanabilmek için kredi notunuzun belirli bir seviyede olması gerekmektedir. Kredi puanı belirli dilimin altında kalan tüketicilerin başvuruları olumsuz sonuçlandığından dolayı kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenmeniz önemlidir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notları çok farklı bir algoritmayla hesaplanıyor olsa da hesaplama kıstaslarından bazılarını biliyoruz. Örneğin, borçlarınıza ait bankalara vadesinde ödeme yapıyor olmanız kredi notunuzu etkileyen en önemli etkenlerden biri. Bunun dışında mevcut borç durumlarınız ve kredi ürünleri arayışlarınızda kredi puanınızı etkiliyor. Özetle bu şekilde fakat daha öncesinde biz kredi puanının nasıl hesaplandığına ilişkin kredi notu hesaplama yöntemi başlıklı bir yazı yazmıştık dilerseniz inceleyebilirsiniz.

Kredi notunuz bu hesaplama yöntemiyle Findeks tarafından belirlenmekte ve talep eden tüm finansal kuruluşlarla paylaşılmaktadır. Yani, herhangi bir bankaya kredi başvuru yaparsanız ilk bakacakları hede kredi puanınız olacaktır.

Kredi notu kaç olmalıdır?

Kredi notu 0 – 1900 arasında hesaplanmaktadır. Tahmin edebileceğiniz gibi 0 en düşük puan iken 1900 en yüksek puan aralığındadır. Ayrıca, daha iyi anlaşılabilmesi açısından Findeks bu puanları renklendirmiştir.

Kredi NotuGüvenRenk
0 – 799Çok riskliKırmızı
800 – 1299Orta riskliTuruncu
1300 – 1499Az riskliSarı
1500 – 1699İyiAçık yeşil
1700 – 1900Çok iyiKoyu yeşil

Yukarıdaki tablodan Findeks kredi notunuzun hangi puan aralığında olduğunu tespit edin. Gördüğünüz gibi kredi notu düştükçe bankaların size karşı olan risk tutumu artış göstermektedir.

Kredi notu kaç olmalı sorusuna temel cevapsa, 1500’ün altında olmamalıdır. Puanınız Kırmızı, Turuncu ve Sarı olursa ne yazık ki, bankalardan kredi ürünleri için olumsuz cevaplar alacaksınızdır. Ayrıca, kredi notu iyi ve çok iyi olanlara güzel haberlerimiz var, bazı bankalar yüksek kredi notuna sahip olan tüketicilere eşsiz faiz oranları sunmaktadırlar. Örneğin, sıradan bir tüketici %2 oranında faizlerden yararlanırken iyi düzeyde kredi puanına sahip kullanıcılar %0,99 gibi oldukça düşük faiz oranlarından yararlanıp kredi kullanabiliyorlar.

Kredi Notu Nasıl Öğrenme ve Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

Kredi notunuzu henüz öğrenmediyseniz, sorgulama işlemi yapmak oldukça basit. Findeks adı verilen sistem üzerinden kredi skorunuzu sorgulayabiliyorsunuz.

Daha öncesinde Findeks Kredi Notu’nuzu ve Fazlası Ücretsiz Öğrenin! adlı yazımızda bu durumu en ince ayrıntısıyla maddeler halinde anlatmıştık. Ayrıca, Findeks değilde farklı seçenekler arıyorsanız mevcut bankalarınızın internet şubesinden de kredi notunuzu öğrenme ve sorgulama işlemleri yapabilmeniz mümkündür.

Kredi Notum Çok Düşünük Ne Yapmalıyım?

Kredi notunuzu öğrendiniz ve tabloda kredi puanınızın çok düşük olduğunu fark ettiyseniz yapmanız gereken bazı şeyler var. Çünkü, hiçbir kredi notu aynı seviyede kalmaz ve her ayın ikinci haftasında güncellenir.

Örneğin; bankaları daha fazla kullanmanız, borçlarınızı zamanında ödemeniz gibi etkinler size bu konuda faydalı olacaktır. Çok daha detaylı bir bilgi arıyorsanız biz, Findeks kredi notu artırma veya yükseltme yöntemleri adlı bir konu altında her şeyi sizlere anlatmıştık. Tekrar göz atmak isterseniz yazımız olduğu yerde tüm canlılığıyla duruyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
    BİR YORUM YAZ