Erkekcom – E-Dergi

Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

İnsan ayaktan,at tırnaktan mı kapar?
Asırlar önce söylenen ”İnsan ayaktan,at tırnaktan kapar” sözünü doğrular nitelikte canlılar için ayak oldukça önemli bir biyolojik yapıdır. Kronik rahatsızlıklar, enfeksiyonlar, darbeler ayak sağlığını tehdit eder ve uyum içinde çalışan dokular, bağlar, eklemler ve kemikler zarar görür. Zira her organın ve uzvun birbirine bağlı olduğu canlı organizmasında savunma sisteminin çökmesi çeşitli ayak hastalıklarını da beraberinde getirir. İşte bazı ayak hastalıkları ve tedavisi;

Diyabetik Ayak ve Diyabetik Nöropati
Diyabet hastalığında kan şekerinin yüksek olması vücudun belirli organlarına ve uzuvlarına zarar verir. Bu süreçte kan akımının yavaşlaması ve bacağa giden kanın azalması ile ayakların damar yapısında bozulmalar meydana gelir. Buna diyabetik ayak adı verilir ancak sinir hücrelerinde hasarlanma ve ayak tabanında his kayıpları varsa diyabetik nöropati olarak adlandırılır. Dolaşımı bozuk ve sinirsel hasarı olan ayaklarda hastalar yara oluşmamasına dikkat etmemelidir zira iyileşme süreci oldukça uzun sürer ve vücudun savunma sisteminin normal çalışmaması enfeksiyonel durumlara zemin hazırlar.

Halluks Rijitus
Ayak başparmağının sertleşerek bükülmemesine halluks rijitus adı verilir. Genel olarak erişkinlerde görülen halluks rijitus MTP ekleminde ağrı, şişlik, ayağın tepesinde gelişen çıkıntı ve ayak başparmağında sertlik gibi belirtilerle kendini gösterir. Röntgen sonucunda dejenerasyona ve eklemde oluşan çıkıntının büyüklüğüne göre cerrahi müdahale gerekir.

Halluks Valgus
Halluks Rijitusa benzer bir şekilde ayak başparmağının yana doğru eğilmesi ve başparmak ekleminin iç tarafında ikincil bir kemik çıkıntsının belirmesiyle meydana gelir. Parmak ekleminde artrit olanlarda, doğuştan taraklı ayaklarda, dar ayakkabı giyenlerde ve düztaban olan insanlarda daha sık görülür. Tedavi için dokuyu rahatlatan, ağrıyı azaltan ve parmağı doğru pozisyonda tutmaya yardımcı olacak destekleyici ortapedik ayakkabılar, ateller ve ortezler kullanılır. İleri derecede şekil bozukluğunda ise cerrahi müdahale gerekir.

Düztabanlık
Ayak tabanındaki kavisin zamanla azalması veya kaybolmasına düztabanlık adı verilir. Genel olarak çocuk yaşlarda ortaya çıkan düztabanlık esnek olduğunda herhangi bir tedavi gerektirmez çünkü zamanla geçer ancak kısa aşil tendonu, ayak dış grup adelerinin spastisitesi ve ayak kemiklerinin arasında köprü olması durumunda ağrı ve şiddete de bağlı olarak cerrahi müdahele gerekebilir.

Aşil Tendiniti Topuğu baldır kaslarına bağlayan vücudun en büyük tendonunda oluşan iltihaplanmaya aşil tendiniti adı verilir. Genel olarak atletlerde, amatör olarak koşu yapanlarda ve hızlı tempo yaşayanlarda rastlanan tendon yırtıkları iltihaplanmalara zemin hazırlıyor. Cerrahi müdahale gerektirmeyen aşil tendiniti rahatsızlığında çeşitli rahatlatma yöntemleriyle ağrılar hafifletilir.

Tırnak Batması
Genel olarak ayağa alınan darbeler tırnağın yuvasına batmasına neden olabilir. Bu durum koşu yapanlarda, eğri tırnak kesimlerinde, sıkı çorap giyenlerde ve sivri burun ayakkabı tercih edenlerde daha sık görülür. Steril bir ortamda ılık tuzlu suda ayağı yıkayıp daha sonra kurulamak ve kuruyan ayağa antiseptik sürerek parmağı bandaj ile sarmak gerekir ancak enfeksiyonel bir durum varsa podiatrist kontrolünde küçük bir operasyonla batan kısım alınır.

Stres Kırıkları Minör travmaların tekrarlaması sonucunda oluşan kırıklara stres kırıkları adı verilir. Tarak kemiklerinde sık görülen bu rahatsızlık ayağın anatomik özelliklerinden kaynaklanabilir aynı zamanda ağır sportif faaliyetler de tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır. Çeşitli alternatif yöntemlerle cerrahi müdahale gerekmeksizin iyileşme sağlanmaktadır.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ