Erkekcom – E-Dergi

Antrenman diyetten önemli midir?

Antrenman diyetten önemli midir?

Konu bel ölçünüzü daraltmaya geldiğinde, ağır metaller diyet besinleri modasını yeniyor. Hedeflerinizi ezip geçin.

Kendimizi beğenmişçesine bir ağız dolusu yeşilliği yutarken basmakalıp sözleri kustuk: “Karın kasları mutfakta yapılır” veya aynı miktarda saptırılmış şekilde, “Bu işin yüzde 90’ı diyettir.” Aynı mesaj bize yıllarca yedirildi: Yediklerinizi değiştirmek uzun vadede şekle girmenin en kesin yoludur. Ancak bunu nasıl sunarsanız sunun, sadece bir saçmalıktan ibaret. Sisteminizi hem antrenman hem de beslenme düzeniyle birlikte yeniden başlatmadan tartıya hiçbir zaman istediğiniz şekilde çıkamayacaksınız.

Seattle’daki Fred Hutchinson Cancer Research Center, aşırı kilolu katılımcılar üzerinde rastgele denemeler yürüttüğünde bunu doğruladı: Yağ kaybı konusunda temiz beslenme, iyi beslenme ile egzersizin birleşimi kadar etkili olmanın yanına yaklaşamıyor bile. Dahası, gıda tüketimine olan takıntımız, bizi daha önemli ve aciliyeti olan istatistiklerden uzaklaştırıyor. 2009’da yapılan bir çalışmada, aktivite düzeyleri dikkate alındığında kötü kardiyorespiratuvar formun erkek ölümlerinin neredeyse yüzde 17’sinden, obezitenin ise yalnızca yüzde üçünden sorumlu olduğu ileri sürüldü➊.

Kısacası, hareket etmeye başlasanız iyi edersiniz. İnsanlar buna karşı çıkabilir; düzenli fitness alışkanlığı takdire şayan olsa da diyet aracılığıyla vücut kompozisyonunuzda hızlı değişiklikleri yine de kazanabilirsiniz. Karbonhidratları bırakmak göbeğinizdeki yedek lastikten iki haftada kurtulmanıza yardımcı oluyorsa daha sağlıklı bir yaşam tarzına bağlı kalmak için motive olacaksınız, değil mi? Yanlış. Beş yıl sonra, diyet yapanların yüzde 95’i başladığı yere geri dönecek ve yüzde 41’i kaybettiğinden daha çok kilo almış olacak. Bir çalışmada, kendinizi kilo verme diyeti olarak adlandırılan o beslenme programlarına maruz bırakmanın gelecekte aşırı kilolu olma ihtimalinizi iki katına çıkardığı dahi görüldü. Beslenme alışkanlıklarınızı fazla hızlı bir şekilde değiştirdiğinizde metabolizmanız yavaşlar ve her bir kaloriye tutunarak kilo kaybını daha da zorlaştırır. İster ketojenik ister sıvı diyetleri olsun, kısa vadeli veya sürdürmesi zor olan her türlü plana karşı şüpheli olmamın sebebi de bu. Herhangi bir şeye bir yıldan daha kısa süre bağlı kalırsanız, vücudunuza uyum sağlaması için yeterli zamanı vermemiş olursunuz ➋.

Planların kalıcı olmasını sağlayan egzersizdir. Tek başına da faydalı olmasının yanı sıra, antrenmanın diyete uyma noktasında anahtar bir rol oynadığı kanıtlanmıştır. Birçoğumuz iştahımıza direnmek için gereken zihinsel dayanıklılığı hafife alıyoruz ➌ ancak araştırma, az miktarda fiziksel etkinliğin dahi iradeyi güçlendirmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Hollanda’dan bir incelemede, bir egzersiz rutini oluşturmanın öz kontrolü ciddi derecede artırdığı sonucuna ulaşıldı. Bu ise büyük olasılıkla egzersizin beynin ön kısmındaki kan akışını artırmasından kaynaklanıyor. Bu da spor salonuna gitmenin yalnızca kardiyovasküler formunuzu, kas hacminizi, kan basıncınızı ve duygu durumunuzu geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda sizi fast food’un cazibesine karşı güçlendirdiği anlamına geliyor. Aynısı ise kıvırcık lahanalı smoothie’niz için söylenemez.

Zorlu antrenmanlar yapıyorsanız kaçamak bir öğünle besinsel ciddiyetinizi kırmaktan korkmayın. Veya kaçamak bir günle. Dönüşüm için yalnızca gıdalara güvenirseniz hata yapma payınız yoktur. Egzersiz olmadan ekstra kalori yakamazsınız. Herhangi bir yeniden başlama sürecini sürdürülebilir bir yaşam tarzına dönüştüren, ömrü kısa besinsel bir inkârdan ziyade antrenmanlardır. 2019’u en tatminkâr yılınız kılmak için spor ayakkabılarınızı bağlayın.

AĞIRLIĞA DEĞER


UCLA’daki araştırmacılar, “aşırı kilolu” kişilerin yarısının aslında formda olduğunu ve “sağlıklı” BMI’lara sahip kişilerin üçte birinin formda olmadığını gördü.

YAKIP YIKIN

Kilo alıp verdiğiniz sonu gelmeyen diyetler erken ölüm riskinizi iki katına çıkarır ve kalp krizi ya da felç riskinizi ciddi derecede artırır.

MÜTEVAZI TURTA


Öz kontrollerinin çok yüksek olduğunu belirten diyet yapan kişiler, sıklıkla ilk başarısız olanlardır. Bunun sebebi, baştan çıkarıcı şeylerden kaçınmak için daha az çaba göstermeleridir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ