Erkekcom – E-Dergi

Temettü Nedir? Nasıl Hesaplanır, Nasıl Alınır?

Temettü Nedir? Nasıl Hesaplanır, Nasıl Alınır?

Bir borsacı için en çok merak edilen konulardan olan temettü nedir, dağıtımı ve hesaplaması nasıl yapılır, almak için ne gerekir konularında detaylı bilgiler sizlerle;

Bir işletme ortaklarının, dönem içinde elde ettiği kardan pay alma hakları vardır. Bu hakka temettü denilmektedir. Şirketlerin çıkarttığı hisse senetlerinin, ortaklara sağladığı haklardan birisidir. Bu hakka sahip olan ortaklar, dönem içerisinde elde edilen kardan kendi paylarını alırlar. Hangi ortağın kardan ne kadar pay alacağı ise hisse senedi miktarına göre belirlenmektedir.

Temettü, hisse senedi olarak dağıtılmaktadır. Bunun nedeni ise işletmenin bedelsiz sermaye artırımına gitmesidir. Temettü bedelleri eklendikten sonra işletmenin değeri üzerinden ortaklara yen hisse senetleri dağıtılmaktadır. Hisse senetlerine yatırım yaptığınız sürece de, bu kardan payınızı alma hakkına sahip olursunuz.

İşte temettü nedir, dağıtımı ve hesaplaması nasıl yapılır konusunda detaylı bilgiler:

Temettü Nedir?

Şirketlerin yılsonu bilançoları, temettü oranları hakkında bilgi verdiği için yatırımcıları için takip edilen verilerdendir. Bir şirketin yatırımcısına ödeyeceği kar payı, şirketlerin yıllık net dönem karlarına göre belirlenir. Bu kardan vergiler ve diğer giderler çıkarıldıktan sonra kalan kısmın, % 20’sinden az olmamak şartıyla yatırımcısına dağıtılması olayına “temettü dağıtımı” denilmektedir. Temettü dağıtım kararı, yönetim kurulunun teklifi ile şirketin genel kurulunda alınmaktadır.

Temettü Dağıtımı Nasıl Yapılır?

Temettü dağıtımı 3 farklı şekilde yapılabilir. Yatırımcıların elinde bulunan hisse senedi sayısına karşılık gelen kar hisse senedi olarak verilebilir veya elden nakit olarak verilebilir. Üçüncü şekilde ise bu ikisinin karışımı şeklinde olmaktadır. Bu karlar, yılsonu bilançoları ile gündeme gelirler. Uzmanlar ise orta ve uzun vadeli yatırım yapan yatırımcıların bu tür şirketleri takip etmelerini belirtiyor. Sürekli kar eden ve karını istikrarlı bir şekilde yatırımcıları ile paylaşan şirketleri tercih etmeniz gerekiyor. Uzun vadede kazandıran hisseler de bu özelliklere sahip olan şirket hisseleridir.

Anonim ortaklıkların, borsada işlem gören hisse senetleri için de temettüler, nakit veya hisse senedi olarak dağıtılabilir. Eğer hisse senetleri piyasalarda işlem görmeyen bir işletmeyse de birinci temettü ödemelerini nakit olarak yapmak zorundadır. Temettü ödemeleri genel olarak Mayıs ayının sonuna kadar yapılmaktadır. Bunun nedeni anonim şirketlerin temettü ödemesi için “hesap dönemini takiben 5. ayın sonuna kadar” zorunluluğunun olmasıdır.

Temettü Nasıl Alınır?

Temettü geliri genel olarak bir yatırım yöntemi olarak tercih edilir. Bir şirketin temettü ödemelerinden faydalanabilmek için hisse senetlerini temettü ödemeleri başlamadan bir gün önce almak bile yeterlidir. Aynı şekilde halka açık şirketlerin sermaye artırımlarından faydalanabilmek için de aynı koşul gereklidir. Borsada işlem gören şirketlerin temettü dağıtım şartları yoktur ve bu tamamen şirketin politikası ile ilgilidir.

Temettü dağıtımı genel kurulun onayından geçtikten sonra temettünün dağıtılacağı tarih, hissedarlara duyurulmaktadır. Hissedarların temettü dağıtımına katılabilmesi için tek yapması gereken temettü dağıtılacak günün sabahına kadar o şirketin hisse senedine sahip olmaktır. Temettü dağıtacak şirketin hisselerine sahipseniz, nakit temettü otomatik olarak yatırım hesabınıza geçecektir. Bedelsiz hisse şeklinde dağıtılacak temettü de doğrudan yatırım hesabına aktarılır.

Temettü alırken dikkat edilmesi gereken durum, dağıtılan temettü miktarı kadar hissenin fiyatının azaltılmasıdır. Yani bir hisse senedinin temettüden önceki gün kapanış fiyatı 5 liraysa, dağıtılacak temettü 1 liraysa; hisse senedi temettü dağıtımından sonra 4 TL (5 -1=4) olacaktır. Bu nedenle yalnızca temettü dağıtımı için o hisse senedini almak çok bir şey ifade etmemektedir.

Temettü Nasıl Hesaplanır?

Bir örnek vererek bu hesabı daha açıklayıcı anlatmak istiyorum. Bir şirketin % 60 temettü ödeyeceğini ve elinizde de bu şirkete ait 100 hisse senedi olduğunu varsayalım. Hisse senetlerinin nominal değerle ölçüldüğünü bilmeniz gerekiyor ve bu değer borsada 1 TL olarak belirtilmektedir. 1 TL karşılığında 60 kuruş temettü alırsınız ve 100 adet hisseden de 60 TL temettü almış olursunuz. Bu şekilde hisselerin fiyat dalgalanmalarının yanı sıra temettüden de para kazanmış olursunuz.

Bir örnek daha vermek gerekirse; şirket karının yaklaşık yüzde 40’ını dağıtacağını açıkladığı zaman, 1 TL’ye karşılık 40 kuruş temettü ödemesi alırsınız. Eğer şirketten 200 adet hisseye sahipseniz 200 * 40 = 80 lira temettü ödemesi almış olursunuz.

Temettü Sonrası Hisse Fiyatı Ne Olur?

Temettü sonrasında en çok merak edilen konulardan birisi de hisse fiyatına nasıl bir yansıması olacağıdır. Bir şirket kar payı dağıttıktan sonra hisse fiyatı aynı oranda düşmektedir. Yani hisseler değer kaybetmektedir. Ama kar payı dağıtımı, yatırımcıya güven verdiği için bu tam olarak bir değer kaybı olarak görülmemektedir.

Yukarıdaki örneğimizden anlatmak gerekirse; 60 kuruş temettü dağıtan şirketin hisse fiyatı 60 kuruş düşecektir. Ama elinizdeki pay sayısı arttığı için bu bir kayıp olarak hesabınıza yansımayacaktır.

Kar payı dağıtımı yapan şirkete güveni artan yatırımcılar, dağıtılan nakit temettü ile yeniden aynı şirketin hissesini alır. Bu şekilde de hissenin fiyatı yeniden yükselişe geçer.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ