Erkekcom – E-Dergi

Daha yükseğe nasıl tırmanılır?

Daha yükseğe nasıl tırmanılır?

Tüm zamanların en iyi tırmanıcılarından biri olan 33 yaşındaki Alex Honnold, yukarıya çıkmak için geçtiği yolları anlatıyor.

Zeminle aranızda yüzlerce metre mesafe olduğu zaman, yeterli kas kuvvetine ve korkuyla baş edebilme gücüne sahip olmanız gerekiyor.

NEDEN KORKTUĞUNU BİL

Birçok insanın yüksekten değil, düşmekten ve ölmekten korktuğunu söyleyen Honnold, “Ben de düşmekten ve ölmekten korkuyorum. Bu gayet doğal ve normal,” diyor. Yüksekten korktuğunuzu düşünüyorsanız, bunu aslında düşmekten korkuyormuşsunuz gibi algılayın ve neden düşeceğinizi düşündüğünüzü sorgulayın. Honnold, “Mesela ekipmanlarınıza güvenmediğiniz için korkuyorsanız, araç gereçlerinizin üzerinde çalışın,” diyor. Tırmanma partnerinize güvenmiyorsanız, ilişkinizi sağlamlaştıracak yöntemler deneyin. Sorununuzu belirleyebilmek ve çözülebilir olarak görmek, başarma dürtünüzü gerçekleştirilebilir kılar.

EĞLENMEK İÇİN YAP

Honnold El Capitan’ın tepesine ulaştığında şaşırtıcı bir biçimde bastırılmış hissetti. Girişimini gerçeğe dönüştürmek zaman aldığı ve çalışmaları sonucunda kolaylaştığı için, tırmanmayı bitirdiğinde de çok büyük bir sürpriz yaşamadı. Bu durumu slot makinasına benzeten Honnold, “Şansınız milyonda bir olduğunda kazanacağınıza çok fazla ihtimal vermezsiniz ve eğer ki kazanırsanız çılgınlar gibi sevinirsiniz. Fakat başarma şansınız yüzde 99’sa sevinirsiniz ancak kafayı yiyecek kadar değil,” diyor. Kaya tırmanışları ipli de olsa, ipsiz de olsa tehlikelidir. Zafer kazandığınızda küçük dağları yaratmış gibi hissetmeyecek olsanız bile olasılıkları lehinize çevirmeye çalışın.

HERKES KÖTÜ HİSSEDER

Honnold, “Yakın zamanda koşu hakkında konuştuğum bir kişi bana işlerin asla kolaylaşmadığını ve sürekli olarak daha hızlı gitmeye çalıştığını söyledi. Birçok spor zorluklara sahiptir. Tırmanma sporu ise daima zordur. Her zaman güçsüz ve kötü hissedersiniz fakat önünde sonunda daha zorunu başarırsınız,” diyor.

DERİN NEFES AL

Tırmanma sporu sadece kuvvetle ilgili değildir. Aerobik anlamda da iyi bir durumda olmanız gerekiyor. Free Solo belgeselini izlediğinizde Honnold’un tırmanmak için uğraşırken ne kadar hızlı nefes aldığını duyabilirsiniz. Önemli olan sık sık tırmanmak olsa da, Honnold sadece tırmanarak yeteri kadar fit olamayacağını söylüyor. Bu nedenle de dağ yamaçlarında saatlerce hiking yapıyor. Eğim yüzdesi yüksek yerlerde yürüyüş yaparak hem kalbinizi, hem de quadriceps ve kalça kaslarınızı geliştirebilirsiniz.

YUKARIYA TIRMAN

Tırmanmaya başlamaya karar verdiyseniz, Honnold’un hazırladığı rehbere göz atmanız işinize yarayabilir.

Adım 1 : Yardım al

Tırmanmaya başladığı dönemde kulüplerin olmadığını söyleyen Honnold, “O zamanlar tırmanıcı olmak uçuktu,” diyor. Utangaç biri olduğu için yardım da isteyemediğini söyleyen Honnold, “Bunu yapamadığım için tırmanma sporuyla ilgili dergileri ve kitapları okuyordum,” diyor. Honnold başarıyı bu şekilde yaşayabilmiş olsa da, tırmanmayla ilgili başlangıç kursu almak sporun tarzını, jargonunu ve mantığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Adım 2 : Önce ayak güvenliği

Tırmanmaya yeni başladıysanız muhtemelen kavrama ve kendinizi çekiş gücünüz yeterli düzeyde olmayacaktır. Bu nedenle ayağınızı koyduğunuz yere odaklanarak barfiks yeteneğinizi artırma süresince kendinize sağlam bir temel oluşturmayı öğrenin.

Adım 3 : Tutuş gücünü artır

Tırmanmanın kendisi ihtiyacınız olan kuvvete sahip olmanıza yardımcı olsa da, Honnold’a göre kavrama ve kol kuvvetinizi hızlı bir şekilde artırmak için hangboard kullanmalısınız. Barfiks barının düz hali olan hangboard, sizi el ve parmak kuvvetinizi kullanmaya mecbur bırakır. Sadece tutunup asılarak başlayın ve asılarak belirli bir zaman geçirebilmeye başladıktan sonra pull-up çalışmaları yapın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ