Erkekcom – E-Dergi

Yatak odanızda bulunması gereken bitkiler

Yatak odanızda bulunması gereken bitkiler

Yatak odanızda bulunması gereken bitkiler dekoratif amaçlı evde kullanılan bitkiler, sağlığınız açısından da son derece yararlıdır. Özellikle uyku sorunu çekiyorsanız, yatak odanızda değişiklik yapmanın zamanı gelmiştir. Bu bakımdan daha iyi bir uyku kalitesi ve canlılık kazandırmak adına yatak odanızda bulundurmanız gereken bitkileri sizin için listeledik.

Yasemin bitkisi 

Yasemin bitkisi egzotik bitkiler arasında yer alıyor. Özellikle zihin üzerinde yumuşak, yatıştırıcı bir etki yaratır. Eğer yatak odanızda buna yer verirseniz, daha kaliteli bir uyku uyumanızı sağlar ve anksiyete düzeyini düşürür.

Lavanta bitkisi

Lavanta bilindiği gibi uykuya yardımcı olan bitkilerin başında geliyor. Uykunuzu düzenlemeye ve anksiyete düzeyinizi azaltmaya yardımcı olan en iyi bitkidir. Yapılan araştırmalar da bu bilgiyi destekliyor. Lavanta kokuları kalp atış hızını yavaşlatır, kan basıncını düşürür ve stres seviyisini azaltır. Yatak odanızda lavanta bitkisi bulunduramıyor olsanız bile lavanta dolu keseleri, sabunları mutlaka odanızda bulundurmanızda fayda var.

Aloe Vera

Havayı iyileştirici bitkiler arasında bulunan Aloe Vera gece oksijen verir ve daha rahat bir uyku modu sağlar. Aynı zamanda yetiştirme ve bakım kolaylığı olan bitkilerden biridir.

Gardenya bitkisi 

Yeşil yapraklı ve güzel kokulu çiçekleriyle Gardenya, yatak odaları için popüler bir bitkidir. Çalışmalar göstermektedir ki odanızda bu bitkinin bulunması daha kalite bir uyku uyumanıza yardımcı olur.

İngiliz sarmaşığı 

English Sarmaşığı da havayı temizleyen bitkiler arasında bulunuyor. English Sarmaşığını büyütmek kolaydır ve sadece güneş ışığına orta düzeyde maruz kalma ihtiyacı duyar. Bu sarmasık özellikle alerjisi ve astımı olanlara iyi gelmektedir. Havadaki küfün yüzde 78’ini 12 saat içinde yok etmektedir. Küf ve rutubeti önlediği için uyku kalitenizi de arttırmaktadır.

Kurdele çiçeği 

Kurdela çiceği, kansere neden olan evdeki kimyasalları temizler. Bu bitkiyi evinizin her bölümünde tutmanızda fayda var.

Kediotu

Kediotu, yaz boyunca çiçek açan tatlı kokulu pembe veya beyaz çiçekli çok yıllık çiçekli bir bitkidir. Kediotunu solumak daha çabuk uyumanıza yardımcı olur. Yatak odası pencerenizde bir tane tutmanın yanı sıra (günde 6 saat boyunca tam güneşe ihtiyaç duyuyor), banyo suyunuza da birkaç yaprak ilave edebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ