Erkekcom – E-Dergi

İnsanların en fazla yalnizlik çektiği yaş aralıkları tespit edildi

İnsanların en fazla yalnizlik çektiği yaş aralıkları tespit edildi

WebMD’de yer alan habere göre, Kaliforniya’daki San Diego Üniversitesi’nden bilim insanları, insanın kendini en çok yalnız hissettiği üç dönemi belirledi.

Uzmanlar, 27 ila 101 yaş arasındaki katılımcıların psikolojik durumunu analiz etti. İnsan ‘terkedildiği’ hissine kapılıyor mu sorusuna yanıt bulmak için üç  anket türü kullanıldı. Uzmanlar, yalnızlık hissinin gerçek bir toplumsal çevreye bağlı olmayabileceğini de vurguladı.

Katılımcılarda yalnızlık hissinin en fazla arttığı dönemler 27-30, 55-60 ve 80 yaş aralıkları olduğu görüldü.

Uzmanlar, ilk yaş grubundaki insanların seçtikleri hayat yoluna eleştirel yaklaştıkları, kendilerini akranlarıyla kıyaslama eğiliminde oldukları ve bu yüzden çevrelerindeki insanlardan ‘uzak durduklarını’ belirledi.

İkinci yaş grubunda ise, 55 yaşından sonra insanların ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaştıkları ve kendilerini izole hissettiklerini tespit etti.

Uzmanlara göre, 80 yaşından sonraki yalnızlık hissi ise yakın akraba ve arkadaş kayıplarından kaynaklanıyor.

Yalnızlık genlerimizde varmış

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki San Diego Üniversitesi’nde görevli bilim insanlarının araştırmasına göre yalnızlık, DNA’dan kaynaklanıyor olabilir.

Yalnızlığın bazı insanları neden daha fazla etkilediği her zaman merak konusu olmuştur. San Diego Üniversitesi’nden bilim insanlarının genler üzerinde gerçekleştirdiği bir araştırma da bu konuya açıklık getirdi. Bilim insanları çevreyi duyguları en çok etkileyen faktör olarak nitelendirdi. Araştırmaya göre bazı genler de insanları sosyal ilişkilere daha bağlı kılıyor ve bu kişiler yalnız kalıp ihmal edildiklerinde depresyona giriyor.

Araştırma 50 yaş ve üstünde ki 10 bin kişi ile yapıldı. Katılımcılara kendilerini ne kadar sıklıkla yalnız, gereksiz ve dışlanmış hissettikleri soruldu. Sık sık yalnızlık hissine kapıldığını belirten yüzde 27’lik kısmında ise aynı genetik eğitim gözlemlendi.

Bu arada araştırmada, beynin yalnızlığa acı ile aynı tepki verdiği de aktarıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ