Erkekcom – E-Dergi

Fazla Kilolar Reflüyü Tetikliyor

Mide yanması, ekşimesi ve mide içeriğinin ağza geri gelmesi ile belirti veren reflü, kilolu kişilerde daha fazla görülüyor. Konuyla ilgili bilgiler veren Uz. Dr. Sedat Özdemir, “Mide asidi, gıdaları sindirmekle görevlidir. Gıdaları sindirmesi gereken mide asidi ve içerisindeki aktif hale geçmiş enzimler yukarı kaçınca yemek borusunda, boğazda, yutakta ve hava yollarında birtakım hasarlar oluşuyor. Kişinin yaşam kalitesi son derece olumsuz etkileniyor” dedi.

Fazla Kilolar Reflüyü Tetikliyor

BESLENME ALIŞKANLIKLARINA DİKKAT

Reflü, altta yatan sebebe bağlı olarak anatomik bir bozukluk varsa çocukluk çağından itibaren görülebilir. Erişkinlerde, obezite hastalarında ve kilolu kişilerde daha fazla görülmektedir. Tansiyon ve kalp gibi bazı ilave hastalıklar da reflünün daha sık görülmesine neden olmaktadır. Reflüsü olan ve altında anatomik bozukluk saptamadığımız kişiler kilo verince bu yakınmaları büyük oranda gerilemektedir. Onun dışında birtakım beslenme alışkanlıkları, alkol tüketimi, yağlı yiyecekler ve kafeinli gıdaların fazla kullanılması buna sebep olmaktadır.

Reflü

EN ETKİLİ TANI YÖNTEMİ PH METRE

Endoskopi o anki anlık görüntüyü veriyor. Fonksiyonel işlevi gösteren en etkili yöntem ise pH metre. Kablosuz kapsül Ph metre ve burundan çok ince bir tel yerleştirilerek uygulanan kablolu olmak üzere iki yöntem mevcut. Hasta, bir kaç gün boyunca bununla yaşıyor. Sonra doktora gidiyor ve kaydı bilgisayarda inceleniyor. Gün içerisinde mide asidinin kaç kez yukarı çıktığı, kalış süresi, kaçan mide asidinin ph’ı ölçülerek reflü ölçümleniyor. Reflünün en doğru tespit yöntemi pH metre oluyor. Ciddi reflüsü olan kişilere alternatif tedavi yöntemleri öneriliyor.

MİDE FITIĞI KANSERE DÖNÜŞEBİLİYOR

Yemek borusuna kaçan mide asidi ilerleyen zamanlarda burada birtakım değişikliklere neden olabiliyor. Uzun vadede kansere kadar giden değişikliklere, yemek borusunda daralmalara sebebiyet verebiliyor. Mide fıtığı gibi bir anatomik sorun varsa tedavide cerrahiye kadar giden alternatif tedavi yöntemleri öneriliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ