Erkekcom – E-Dergi

Vücudunuzun Saat Gibi Çalışmasını Sağlamanın 6 Yolu

Yediklerimiz, egzersiz sıklığımız, ne kadar uyuduğumuz hakkında hepimiz kafa yoruyoruz. Ancak en az bunlar kadar önemli bir faktör daha var; vücudun iç saatine aykırı yaşamamaya özen göstermek. Aksi takdirde siz de bir modern çağ sorunundan, krono-aksaklıktan nasibinizi alabilirsiniz… Bu rahatsızlığa yakalanmamak için yapmanız gereken 6 maddeyi sıraladık.

Vücudunuzun Saat Gibi Çalışmasını Sağlamanın 6 Yolu

Sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzının olmazsa olmazları beslenme, egzersiz ve düzenli uykudur. Ancak bu kadarı yeterli değil. Vücudumuz tüm dünyayla bağlantı halindedir ve ritmimizi 24 saatlik düzene uydurmamız gerekir.

KRONO-AKSAKLIK NEDİR?

Krono aksaklık, vücudumuzun dış dünyayla olması gereken senkronizasyonu yakalayamamasıdır. Üstelik modern toplumda bu soruna yol açan faktörlerin sayısı hiç de az değil. Vücudun iç saatine aykırı yaşamanın en uç örneklerinden biri, gece vardiyasında çalışmak olabilir. ‘Jetlag’ olarak bildiğimiz ve farklı zaman dilimleri arasında seyahat edenlerde görülen ritim uyuşmazlığı olarak tarif edilebilecek durum, bir diğer krono-aksaklık örneğidir. Ancak örnekler de her zaman bu kadar “uç” olmayabilir. Beslenme saatindeki dengesizlikler de krono-aksaklığa yol açabilir.

NASIL BAŞA ÇIKABİLİRSİNİZ?

İspanyol Murcia Üniversitesi’nde akademik çalışmalar yapar Dr. Angeles Rol ve Dr. Juan Antonio, ne yediğimiz kadar ne zaman yediğimizin de önemli olduğunu vurgulayarak şöyle diyor; “Öğünleri geciktirmenin, özellikle de geç saatte yemenin; şişmanlık, obezite, metabolik rahatsızlıklar ve uyku bozuklukları riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu biliyoruz. Bazı gıdalar, ne zaman yendiklerine bağlı olarak bizi daha kötü veya daha iyi hissettirebilir. Şekerle ilgili durum da böyledir çünkü şeker gece tüketildiğinde, geceki açlık evresi sırasında doğal olarak gerçekleşen insülin direnci nedeniyle kan şekerinde daha yüksek bir artışa neden olur.”

BESLENME SAATİ KİLONUZU ETKİLİYOR

Evin dışında tüketilen işlenmiş gıdaların tüketimi her geçen gün artıyor. Yeme işlemi her zaman aynı saatte gerçekleşirse, sirkadiyen saat gastrointestinal hareketliliği ve sindirim salgılarını önceden aktive eder ve ardından yemek yendiğinde sindirim, besin emilimi ve metabolik işlemler maksimum verimlilikle gerçekleştirilebilir. Gıda alımının zamanlaması, kilo düzenlemesinde de önemli rol oynuyor. Mesela, ana öğününü saat 15.00’ten sonra yiyenler, önce yiyenlere göre daha az kilo veriyor.

VÜCUDUNUZUN SAAT GİBİ ÇALIŞMASININ 6 YOLU

  • Güne sağlıklı ve eksiksiz bir kahvaltıyla başlayın.
  • 3 ana öğün ile 1 veya 2 ara öğün tüketmeyi atlamayın
  • Mümkünse günlük öğünlerinizi planlayın ve ana öğünlerinizi atlamamaya özen gösterin
  • Dengeli öğünler tüketin ve gün içinde enerji alımınızı artırmaktan kaçının
  • Öğün saatlerinizde dakik olun – öğle yemeğini geciktirmekten kaçının
  • Düzenli beslenin – kendinize uygun bir düzen bulun ve düzeninizi mümkün olduğunca bozmayın

Yayın tarihi: 26.11.2018

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ