Erkekcom – E-Dergi

Stresten nasıl kurtulunur?

Stresten nasıl kurtulunur?

Çalışanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, 10 kişiden birinin kendini her zaman stresli hissettiğini buldu. Peki stresten nasıl kurtulunur?
Eğer pazartesi sendromunuz cuma akşamı saat 6’ya kadar sürüyorsa, yalnız değilsiniz. Her ne kadar kanepenin üzerine yığılmış bir şekilde geçirilen akşamlar bu stresi bastırmak için ideal bir yol gibi görünse de, en son araştırmalar daha aktif olmanız gerektiğini söylüyor.
Art Therapy’de yayımlanan bu çalışma, çömlek çarkında harcanan 45 dakikanın kanınızdaki stres hormonu kortizol seviyelerini(katılımcıların yüzde 75’inde görülen) düşürerek hassas mental sağlığı yenileme gücü olduğunu buldu. 
Uzmanlar, günümüzün “her zaman aktif” sosyal medya ve e-mail kültüründe, sanatsal faaliyetlerin önemli bir çıkış noktası olduğuna inanıyor. Basitçe önümüze konanlara karşılık vermektense orijinal bir şeyler üretme ihtimali, mental stresi uzaklaştırıyor. 
Daha düşük anksiyetenin fiziksel faydalarından zaten haberdarız. Fakat yaratıcı olmanın sadece negatiflere hitap etmekten daha kapsamlı avantajları da var. Farklı raporların iddiasına göre, bir zanaat öğrenmek demans riskinizi yüzde 45’e kadar düşürebiliyor çünkü yaratıcı işler, yaşlandıkça sağlıklı bir merkezi sinir sistemini korumak için hayati önem taşıyan yeni nöronların üretimini teşvik ediyor. Dahası, eğer bir gün Demi Moore’a rastlayacak olursanız, konuşacak bir konunuz olur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ