Erkekcom – E-Dergi

Şaşılık Tedavileri

Şaşılık Tedavileri

Şaşılık herhangi bir bakış yönünde iki gözün görme eksenlerinin paralel olmaması durumudur. Toplumdaki sıklığı % 2-4’tür. Bu hastaların yaklaşık yarısında göz tembelliği de mevcuttur.

O halde şaşılığın tedavi yöntemleri nelerdir;
– Göz tembelliğinin gelişimini önlemek
– Normal göz hareketlerini sağlamak
– Binokuler görme (iki gözle beraber bakabilme) gelişimini sağlamak için şaşılık hastaları yakın takip edilmeli ve en erken dönemde tedavi planlanmalıdır.
Tedavide birkaç seçenek vardır:
-Gözlük ihtiyacına bağlı şaşılıklarda gözlük kullanımı
-Cerrahi tedavide gözü hareket ettiren ve kaymaya neden olan kasların gücünü azaltma ya ve/veya artırmaya yönelik ameliyatlar yapılır. Doğuştan olan kaymalar genellikle gözlük gerektirmeyen, erken dönemde (6 ay-1 yaş) ameliyat edilmesi gerekli kaymalardır. Gözlük kullanımına rağmen kayma düzelmiyorsa yine ameliyatla düzeltme gerekir. Göz kaslarına hareket kazandıran sinir felci durumlarında da belli bir süre iyileşme beklendikten sonra cerrahiye başvurulur.
-Ortoptik tedavi ( Kapama, CAM, özel cihazlar yardımıyla yapılan egzersizler)
Şaşılığın bir diğer önemi de önemli göz veya sistemik hastalıklarla birlikte açığa çıkabiliyor olmasından kaynaklanır; örneğin retinoblastomlu ( göz içi tümörü ) hastaların % 20 sinde şaşılık ilk bulgudur. Toxoplazma, katarakt ve kornea opasiteleri de şaşılıkla bulgu verebilir.
İlginizi Çekebilir:  Sağlıklı bir bağırsak florası için ne yemeli?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ