Erkekcom – E-Dergi

Şaşılık Tedavileri

Şaşılık Tedavileri

Şaşılık herhangi bir bakış yönünde iki gözün görme eksenlerinin paralel olmaması durumudur. Toplumdaki sıklığı % 2-4’tür. Bu hastaların yaklaşık yarısında göz tembelliği de mevcuttur.

O halde şaşılığın tedavi yöntemleri nelerdir;
– Göz tembelliğinin gelişimini önlemek
– Normal göz hareketlerini sağlamak
– Binokuler görme (iki gözle beraber bakabilme) gelişimini sağlamak için şaşılık hastaları yakın takip edilmeli ve en erken dönemde tedavi planlanmalıdır.
Tedavide birkaç seçenek vardır:
-Gözlük ihtiyacına bağlı şaşılıklarda gözlük kullanımı
-Cerrahi tedavide gözü hareket ettiren ve kaymaya neden olan kasların gücünü azaltma ya ve/veya artırmaya yönelik ameliyatlar yapılır. Doğuştan olan kaymalar genellikle gözlük gerektirmeyen, erken dönemde (6 ay-1 yaş) ameliyat edilmesi gerekli kaymalardır. Gözlük kullanımına rağmen kayma düzelmiyorsa yine ameliyatla düzeltme gerekir. Göz kaslarına hareket kazandıran sinir felci durumlarında da belli bir süre iyileşme beklendikten sonra cerrahiye başvurulur.
-Ortoptik tedavi ( Kapama, CAM, özel cihazlar yardımıyla yapılan egzersizler)
Şaşılığın bir diğer önemi de önemli göz veya sistemik hastalıklarla birlikte açığa çıkabiliyor olmasından kaynaklanır; örneğin retinoblastomlu ( göz içi tümörü ) hastaların % 20 sinde şaşılık ilk bulgudur. Toxoplazma, katarakt ve kornea opasiteleri de şaşılıkla bulgu verebilir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ