Erkekcom – E-Dergi

Koah Hastası Olduğumuzun Farkında Değiliz!

KOAH’ın, birtakım zararlı maddelerin uzun süre solunmasına bağlı olarak akciğer ve nefes yollarında oluşan, mikrobik olmamakla beraber iltihabi ve kronik bir hastalık olduğunu söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Faysal Baysal, hastalarda en sık görülen yakınmaların öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığı olduğunu belirterek önemli bilgiler verdi.

Koah Hastası Olduğumuzun Farkında Değiliz!

HASTA OLDUĞUMUZU BİLMİYORUZ!

KOAH’ın, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı problemi olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmiyor. Ülkemizde 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH var. Oysa ki baktığımızda her 10 KOAH hastasının sadece birinin doktora başvurduğunu ve doğru tanı alabildiğini görüyoruz. Başka bir deyişle ülkemizde bulunan ve sayıları 3 ila 5 milyon olduğu tahmin edilen KOAH’lıların sadece onda biri hasta olduğunun farkındalar.

EN ÖNEMLİ NEDEN SİGARA

KOAH gelişimi için en yaygın ve önemli risk faktörünün sigara tüketimi. Diğer tütün kullanımları (nargile, puro, pipo vb.) ve pasif içicilik de KOAH gelişimine sebep olur. Bunun yanı sıra özellikle odun, tezek benzeri yakıt kullanımı, çevresel hava kirliliği, tozlu-dumanlı işyerlerinde çalışmak ve hareketsiz bir yaşam tarzı da önemli risk faktörleridir.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

KOAH hastalığında temel olarak 3 önemli belirti görülür. Hastalarının çoğunda ilk belirti öksürüktür ve nefes darlığı ile birlikte görülebilir. Diğer bir belirti ise balgam çıkarmadır. Balgam çıkarma sabahları daha fazladır ve genelde sümüksü-beyaz renklidir. Üçüncü belirti ise nefes darlığıdır. Özellikle hareket esnasında ortaya çıkar ve yıllar içinde şiddeti yavaş yavaş artar. Hastalığın ilerlemesi ile beraber zamanla yorgunluk, halsizlik ve depresyon gibi şikayetlerin de görülebilir.

TANI KOLAYCA KONULABİLİYOR

KOAH tanısının, “nefes ölçüm testi” ile ağrısız bir şekilde ve kolayca konulabilie. Çoğu hastalıkta olduğu gibi KOAH’da da erken tanı, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltmaktadır. Bu nedenle, 40 yaş üzeri, sigara içmiş ya da hala içmekte olan ve çevresel nedenlerle tozlu-dumanlı ortamlarda bulunan kişilerin kronik öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması durumunda vakit geçirmeden bir göğüs hastalıkları doktoruna baş vurarak nefes ölçüm testi yaptırması önemlidir.

TEDAVİ ÖMÜR BOYU SÜRÜYOR

KOAH, ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir. Ancak tedavide başarılı olunabilmesi için ilk şart sigarayı bırakmaktır. Sigarayı bırakmayan hastalarda ilaç tedavileri de işe yaramaz. Bunun yanı sıra tozlu-dumanlı ortamlarda bulunmamak, bu tür yerlerde çalışmamak gerekir. Hastaların ilaç tedavileri ömür boyu devam eder. Geç kalınarak hastalığın ilerleyen safhalarında tedaviye başlanması durumunda ise hastanın oksijen tedavisi görmesi gerekir. Bu hastalar özel bir makina yardımıyla günde 15 saate kadar oksijen kullanmak zorunda kalabilirler.

Yayın tarihi: 20.11.2018

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ