Erkekcom – E-Dergi

Kışın Yüz Felcini Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Kış mevsimi ve soğuk havalar birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. Soğuk ve rüzgârlı havanın yüz felcini tetikleyebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, alınması gereken önlemleri anlattı.

Kışın Yüz Felcini Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Yüz felci, soğuk ve rüzgâra maruz kaldıktan sonra çoğu zaman kulak arkasında bir ağrıyı takip ederek ortaya çıkar. Birkaç gün içinde bulgular giderek ilerler. Yüzün mimik hareketleri istendiği gibi yapılamaz, göz kapakları kapanamaz, dudak kenarı düşer ve alın da kırıştırılamaz. En çarpıcı bulgu hastanın yüz felci tarafındaki göz kapağını kapatamaması ve aralık kalmasıdır.

MİMİK YAPAMAMAK DA BİR BELİRTİ

Yüzün mimik hareketlerinin istendiği gibi yapılamaması ve göz kapağının kapatılamaması bulguları yüz felci tanısı için yeterli. Herhangi bir his kaybı yoktur. Bazı hastalarda tat duyusunda azalma, seslere karşı aşırı hassasiyet oluşabilir. Göz kapatamamaya bağlı olarak gözün kornea tabakası zarar görebilir. Bu nedenle hastalık düzelinceye kadar hastanın aralık kalan gözünü geceleri yatmadan önce bandajla kapatması önerilir. 4-6 hafta içinde çoğu zaman tamamen düzelen bu hastalara kortizon tedavisi uygulanmalı.

ATKI VE ŞAPKA TAKILMALI

Bilinenin aksine sakız çiğnemenin tedaviye olumlu bir etkisi bulunmuyor. Yüz felcinin oluşumunu önlemek için özellikle kış aylarında dışarı çıkarken atkı veya şapka takılması, rüzgâra maruz kalmamak için otomobil kullananların camlarını açmaması çok önemli.

Yayın tarihi: 25.11.2018

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ