Erkekcom – E-Dergi

Hastalıklara Karşı Güçlü Bir Kalkan Oluşturmanın Yolları

Mevsim sonbahar, aylardan Kasım olunca hastalıklarla tanışma zamanı gelmiş demektir. Ancak vücudun doğal savunma yapısı olan bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı güçlü bir kalkan oluşturulabilir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Büşra Çengel, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarını anlatıyor.

Hastalıklara Karşı Güçlü Bir Kalkan Oluşturmanın Yolları

Vücudun koruma kalkanı; bağışıklık sistemi

Bağışıklık sistemi, vücudun en komplike yapı ve sistemlerinden biridir. Vücuda yaklaşan her tehlike karşısında kendi savunma hattını yaratan bağışıklık sistemi, tıpkı bir ordu gibi çalışır. Bağışıklık sisteminin gelişimi ise bebeğin dünyaya gözlerini açıp, dış dünya ile tanışmasıyla başlar. Bu noktadan itibaren vücuda her giren mikroorganizmayı tanıyan ve vücuda girmelerini engelleyen, bir şekilde giren mikroorganizmaların vücutta tutunmalarını engelleyen çok güçlü bir yapıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler;

Hayatın kaynağı su: Suyun yararları saymakla bitmez.En önemlisi vücuttan atık maddeleri uzaklaştırır. Su içmek için susamayı beklemeyin ve en az 8-10 bardak su tüketmeye çalışın.

Daha çok meyve- sebze, daha çok sağlık: Mevsiminde tüketilen meyve ve sebzeler, içeriğinde yer alan bol miktarda vitamin sayesinde tam bir sağlık deposudur. Üstelik vücudun temizlenmesini sağlayan antioksidan içeren meyve ve sebzeler, bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Bu nedenle günde en az 5 porsiyon sebze-meyve tüketilmeli. Elma, nar, portakal, mandalinaya mutlaka beslenmenizde yer ayırın.

Muhteşem ikili; soğan ve sarımsak: Vücut,çok güçlü bir antioksidan olan glutatyonun üretilmesi için soğan ve sarımsağa ihtiyaç duyar. Bu sayede vücut doğal yollarla direnç kazanır. Tabiattan gelen en güçlü antibiyotik olarak kabul edilen sarımsak, antimikrobiyel özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sofranızda balık mutlaka olmalı: Balığın faydaları saymakla bitmiyor ve hastalıklara karşı vücudu dirençli hale getiriyor. Ancak balığı tüketirken pişirme tekniklerine çok dikkat edilmeli kızartma yerine fırında ızgara tercih edilmelidir.

Tek tip beslenmeyin: Zayıflamak için birçok diyet listesi ortaya çıkıyor. Ancak sırf zayıflamak uğruna tek tip beslenmeyi öneren diyetlerden kaçının. Bunun yerine her besin grubunun olduğu öğünleri tercih edin, dengeli bir beslenme düzeniniz olsun.

Çorbalar: Soğuk kış günlerinde yeme eğilimimiz artar. Bu noktada fast-food sipariş etmek yerine çorbalarımızdan yardım alabiliriz. Yapacağınız yöresel çorbalar hem bağışıklık sistemini güçlendirecek hem de soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak.

Yayın tarihi: 23.11.2018

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ