Erkekcom – E-Dergi

Kalsiyum almanızı kolaylaştıracak 7 öneri

Kalsiyum almanızı kolaylaştıracak 7 öneri

Kalsiyum vücudumuzun ihtiyacı olan en önemli minerallerdendir. Sağlıklı beslenirken kalsiyum içerikli yiyecekleri mutlaka tüketmemiz gerekir. Fakat kalsiyum emilimini engelleyen yiyeceklerden de uzak durmamız gerekiyor. İşte daha fazla kalsiyum almanıza yardımcı olacak 7 öneri…


Daha fazla kalsiyum tüketin

Yeterince kalsiyum almak için kalsiyum içeren yiyeceklerden daha fazla tüketmeniz gerekir. Almanız gereken miktar cinsiyetinize, yaşınıza ve boyunuza göre değişse de, genellikle ortalama olarak kabul edilen günlük miktar  1,000 mg’dır. Hamile kadınlarda veya yaşlılarda bu miktar 1,200 mg’a çıkabilir.

Bazı doğal kalsiyum kaynakları şöyle sıralanabilir:

-Süt ürünleri
-Brokoli
-Yumurta
-Balık
-Soya ve türevleri

-Nohut

Yeterince D vitamini alın

D vitamini eksikliği vücutta kalsiyum kaybına neden olan etkenlerden biridir. Güneşe maruz kalarak aldığımız bu önemli madde bağırsaklarda kalsiyum emilimini artırır, kullanımını ve sentezlenmesini kolaylaştırır.Güneş banyosu yaparak D vitamini almak iyidir ancak zararlı etkileri olan  UV ışınlarından kaçınmaya dikkat edin.

Bubesinleri beslenme programınıza ekleyerek de D vitamini alabilirsiniz:

-Balık yağı
-Yumurta
-Sardunya
-Somon
-Çiğ süt
-Mantar

Doymuş yağlardan kaçının

Çoğunlukla farkına varmıyor olsanız da yağ oranı yüksek beslenme kalsiyum emiliminizi kısıtlar. Büyük miktarda kızarmış yiyecek, sosis ve doymuş yağ içeren diğer besinlerden tüketiyorsanız kalsiyum alımınızı artırmanızın bir anlamı yoktur.

Proteinleri ölçülü bir şekilde tüketin

Proteinler her beslenme programının temel taşlarından biridirler. Bir noktaya kadar kalsiyum emilimi için gereklidirler. Ancak proteinleri de ölçülü bir şekilde tüketmeniz önemlidir. Aksi takdirde kalsiyum seviyenizin normal oranda kalmasını engelleyebilirler.

Protein ihtiyacınız için şu besinleri tüketebilirsiniz:

-Sebze
-Tavuk
-Hindi
-Kuru yemiş
-Ev yoğurdu

Meyve ve sebzeleri çiğ tüketin

Yiyeceklerin pişirilme yöntemi, vücudun kalsiyum emilimini kolaylıkla ya da zorlukla yapmasını etkileyen önemli bir faktördür.

Yiyecekleri çok yüksek sıcaklıklarda, özellikle de suda çözünmüş şekilde pişirdiğinizde içlerindeki minerallerin çoğu yok olur. Bu nedenle amacınız kalsiyum alımını artırmaksa yiyeceklerinizi olabilecek en kısa sürede kısık ateşte pişirin. Meyve veya sebze yiyecekseniz çiğ tüketmeye çalışın.

Asit oranını artıracak içecekler ve yiyeceklerden uzak durun

Vücudunuzdaki asit oranını artıran yiyeceklerden düzenli olarak tüketmeniz, vücudunuzun önemli mineralleri özümsemesini engelleyebilir. Bu da orta veya uzun vadede beslenme eksikliğine neden olur. Bunun kalsiyum alımınızı etkilememesi için, bu tür ürünleri tüketmekten uzak durmaya çalışmalısınız:

-Kahve
-Şeker
-Asitli içecekler
-Hazır gıdalar
-Konserve gıdalar
-İşlem görmüş etler

Daha fazla klorofil ekleyin

Kalsiyum emiliminizi artırmak için beslenme programınızın bir parçası olarak klorofil takviyesi almanız harika bir alışkanlıktır. Klorofilin doğal bileşenleri metabolizmanızı iyileştirir, vitaminlerin ve minerallerin idrarınız aracılığıyla atılmalarını engeller.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ