Erkekcom – E-Dergi

Kronik Mutsuzluğun Çözümleri

Kronik Mutsuzluğun Çözümleri

Normal şartlarda insan, kendisine acı veren şeylerden uzak durup, kendisini mutlu eden, ona zevk veren şeylere yakınlaşmaya meyillidir. Bizi mutlu edip güldüren, canımızı yakmayan her şey güzeldir. 

Bazı insanlar ise, bunun tam tersi olur. Her zaman mutsuz ve yalnızdır. Karamsar, öfkeli ve somurtkandır. Onu hiçbir şey mutlu etmez. İşte buna kronik mutsuzluk denir. Kronik mutsuzluk, kişinin mutlu olacağı şeyleri değil de mutsuz ve ona acı verecek şeyleri sevmesine neden olur. Bunun elbette ki çözümleri var. İşte bazı çözüm önerileri…

Güven duygusu aşılama 

Mutsuz insanlar genellikle insanlara güvenmezler. Hatta tüm insanların kendilerine zarar verebileceğini düşünürler. İnsanlar zarar da verebilir ancak en yakınınızdakilere, sizi mutlu etmeye çalışan insanlara güvenmek, genelde bir şey kaybettirmez.

Şikayet etmekten vazgeçme 

Mutsuz insanlar genelde her şeyden şikayet eder ve hiçbir şeyden memnun olmazlar. Ancak bu çevredeki insanları da mutsuz eder. Bir şeyden hemen şikayet etmektense sizi mutlu etmeye çalışan kişiyi anlamaya çalışmalısınız.

Empati kurma 

Mutsuz kişiler empati kurma yeteneğinden yoksun olabiliyor. Sadece kendilerini düşünüyorlar ve karşı tarafı anlamayı tercih etmiyorlar. Bazen karşı tarafın da duygu ve düşüncelerini tahmin etmeye çalışıp onu anlamaya çalışmak her iki tarafın da yararına olabilir.

Hobiler edinme 

Hayatı boş yaşamaktansa sizi mutlu edecek hobilere yönelmelisiniz. Hayatta muhakkak sizi de mutlu edebilecek şeyler vardır. Bunları keşfetmek ve hobiye dönüştürmek sizin elinizde.

Dört duvara kapanmama 

Temiz hava ve bol oksijen sizi mutlu edecek şeylerden biridir. Kendinizi dört duvara kapatıp, o duvarlar arasında sıkışmaktansa her gün dışarı çıkmayı alışkanlık edinin.

Endişe ve korku duygusundan arınma 

Endişe ve korku yaşanmaması gereken duygular değil elbette ama her gün her dakika yaşamak insanı tüketir. Yeri geldiğinde yaşamak her zaman en doğrusudur. Her şeyden korkup kaçmamalı ve endişelenmemelisiniz.

Tedavi görme 

Bazen problemlerimizi tek başımıza çözemeyiz. Bir desteğe, yardım eline ihtiyaç duyarız. Bu gibi durumlarda psikolojik destekler almaktan kaçınmayın. Bir uzman yardımıyla sorunlarınızın üstesinden gelmeyi deneyin. 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ