Erkekcom – E-Dergi

Karın kasları ne zaman görünür?

Karın kasları ne zaman görünür?

Karın kasları ne zaman görünüyor diye merak ediyorsunuz. Vücut yağ oranınız kaç olduğunda karın kaslarınızı görebilirsiniz? İşte size bilimsel gerçekler!
Karın kaslarına sahip olmak epey zorlu bir süreç olabilir ancak zafere sandığınızdan daha yakınsınız.
Ağırlık çalışanlar arasında tek haneli vücut yağ oranlarına inmek, sıklıkla bir onur simgesi olarak görülür. Özenli antrenman ve titiz beslenmenin doğrudan bir sonucu olarak vücut yağını azaltmak ve karın kaslarınızın görünmesini sağlamak, başarması aylar (sıklıkla yıllar) alan bir macera olabilir.
Bu noktada, yağı “hedef alamayacağınızı” veya bölgesel olarak azaltamayacağınızı biliyor olmalısınız. Dışarıdan yediğiniz yemekler, antrenman sonrası içkileri ve şekerli atıştırmalıklardan oluşan kötü bir beslenme düzenini de spor salonundaki birkaç uyuşuk antrenman seansıyla sıfırlayamazsınız. Belirgin karın kaslarına sahip olmak için kendinizi adamanız gerekir. Kendinizi zorlamalısınız. Ancak istediğiniz sonuca sandığınızdan daha yakın olabilirsiniz. Aşağıda, istediğiniz karın kaslarına ne kadar yakınlaştığınızı tespit etmenize yardımcı olacak altı tipik erkek fiziğini size sunuyoruz.
%30 Vücut Yağ Oranı
20-39 yaşları arasındaki erkekler için yüzde 25 yağ oranının üzeri obez olarak sınıflandırılır. 40 yaş ve üzeri erkeklerde bu oran yüzde 28’dir. Hem erkekler hem de kadınlar için aşırı olarak kabul edilen yüzde 30 vücut yağ oranı sizi kalp hastalıkları ve kardiyovasküler sorunlara yol açabilecek “risk sınıfına” sokar.
Peki, BMI? Vücut çalışan biri veya atlet ya da her ikisi de değilseniz, yüksek BMI genellikle yüksek vücut yağ oranına işaret eder. Bu yüzden doğru bir okuma için doktorunuza danışmalısınız. Yüzde 30 vücut yağ oranında karın kaslarını görmenize imkân olmadığını söylememize dahi gerek yok.
%25 Vücut Yağ Oranı
Yine bu oran da sağlıksız bir fiziğe sahip olup olmadığınızı belirleyen bir kilometre taşıdır. Bir önceki oran kadar tehlikeli olmasa da yüzde 25 vücut yağ oranına sahip erkekler de kabul edilebilir bir miktarda kas hacmine sahip olmalarına rağmen, hâlâ ciddi oranda aşırı kiloya sahiptir.
Alttaki kaslar derialtı yağ ile kaplı olduğundan, genellikle yüzde 25 vücut yağ oranına sahip erkekler aşırı kilolu görünür.
%20 Vücut Yağ Oranı
Bu oranda, her şey biraz daha umut verici görünmeye başlar. Bu kademedeki erkekler, kasların vücut yağına oranının kötü olması sonucu olarak biraz daha “zayıf yağlı (skinny fat)” ve biraz daha yumuşak görünmeye eğilimlidir.
Yüzde 20’ye kadar olan vücut yağ oranı sağlıklı sayıldığından ve daha yüksek vücut yağ oranıyla ilişkilendirilen hastalıklardan uzak durmanıza yardımcı olacağından, cesaretiniz kırılmasın.
%15 Vücut Yağ Oranı
Tek kelimeyle, yağsız ya da en azından yağsız görünmeye başlamış… Belki Joe Wicks ile Wolverine arası bir yerlerde…
Yüzde 15 vücut yağ oranında, erkekler kaslı bir form ve definisyon görmeye başlar ve ayrıca vücut kompozisyonu ve yağ depolarında da değişiklikler fark edilir. Kollarınız ve omuzlarınız da daha damarlı görünür. Bu noktada artık belirgin karın kaslarının izindesinizdir.
%10 Vücut Yağ Oranı
Yüzde 10 vücut yağ oranı yaklaşık olarak en güvenli noktadır. Karın kaslarınız da dâhil olmak üzere, kaslarınızın görünmesi için yeterince yağsızsınızdır ve omuzlarınızdan ellerinize uzanan damarları görebilirsiniz ancak yarı saydam olacak kadar çok parçalı değilsinizdir. Sonuçta yağa ihtiyacınız var; en azından biraz vücut yağınızın olması, vücudunuzun normal bir şekilde işlemesi için kesinlikle hayati önem taşır.
Yüzde 10 vücut yağ oranının altına indiğinizde vücut geliştirmecilerin, pozcuların ve elit seviyedeki atletlerin dünyasına adım atmış olursunuz.
%8 Vücut Yağ Oranı (veya altı)
Bu sizi tek haneli vücut yağ oranlarına, bizi ise bir sonraki ve son durağımıza getiriyor.
Arzulanan tek haneli vücut yağ oranlarına inmek, genellikle en uygun ağırlığa ulaşmaya çalışan yarış aracı sürücüleri, son hafta içindeki su ve karbonhidrat alımını büyük olasılıkla kesmiş olan, fotoğraf çekimine hazırlanan fitness modeller veya belirli bir sahneye hazırlanan Hollywood aktörlerine özel bir durumdur. Unutmamanız gereken şey ise, tek haneli oranlar birçok kişi için estetik olarak çekici görünmesine rağmen çoğunluk için sürdürmesi pratik olmayan yüzdelerdir. Gerçekten de, vücut geliştirmeciler bile yarışmaya giden haftalarda daha parçalı bir görünüm kazanabilmek için sıklıkla tek haneli yağ oranlarına inerler.
Kas kaybı, organların küçülmesi, sinir sistemi hasarı, dehidrasyon ve kırılgan kemik yapısı düşük vücut yağ oranının oldukça gerçekçi riskleridir. Hedefiniz buysa, dikkatle yaklaşmalısınız.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ