Erkekcom – E-Dergi

Kamu harcamaları desteğiyle yüzde 5,2 büyüme

Kamu harcamaları desteğiyle yüzde 5,2 büyüme

2018 yılının ikinci çeyreğinde GSYH yüzde 5,2 arttı. Büyümenin kaynaklarına bakıldığında yatırımlar ve dış ticaretten büyümeye gelen katkının azaldığı, kamu harcamalarının arttığı dikkat çekiyor. 

Tarımın büyümeye katkısı negatife dönerken sanayi üretim ve inşaat büyümelerinin belirgin şekilde hız kestiği, hizmetlerdeki artışın büyümeye belirgin katkı sağladığı görülüyor.

Kamunun doğrudan harcamaları ve kamu bankaları başta olmak üzere bankacılık sektörünün daha fazla kredi vermesini sağlaması ikinci çeyrek büyümesinin temel sürükleyicisi oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılı ikinci çeyreğine ilişkin Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı. 2018 yılı ikinci çeyreğinde ekonomi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,2 büyüdü. Kamu harcamalarında yüzde 7,2 artışla, büyümeye katkının yüksek olduğu dikkat çekti.

TARIMDA KÜÇÜLME, SANAYİDE YAVAŞLAMA

GSYH’nin alt kalemleri incelendiğinde ilk çeyreğe göre hemen tüm sektörlerde gerileme olduğu, ilk çeyrekte yüzde 6,1 büyüyen tarımın yüzde 1,5 daraldığı ve büyümeye katkısının negatif olduğu görülüyor. Sanayi üretimde ilk çeyrekteki yüzde 8,1’lik büyümeye karşı ikinci çeyrek büyümesi yüzde 4,3’e geriledi. İlk çeyrekte yüzde 6,6 büyüyen inşaat, ikinci çeyrekte seçim öncesi faiz indirimi, vergi indirimi desteklerine rağmen sadece yüzde 0,6 büyüdü.

Büyümeye en fazla katkının önceki yüzde 8 büyüyen hizmetlerden geldiği görülüyor. Hizmetler aynı zamanda yüzde 23 ile GSYH içinde en yüksek paya sahip sektör. Hizmetlerin ardından GSYH büyümesini en çok etkileyen sektör cari fiyatlarla yüzde 22 civarındaki payı olan sanayi üretimi. Bir önceki çeyreğe göre çarpıcı büyüme gösteren tek sektör finans sektörü. 2018 yılının birinci çeyreğinde yüzde 3 civarında büyüyen sektörün ikinci çeyrekte yüzde 12,1 büyüdüğü görülüyor.

Hizmet sektörü yani ticaret büyümesi, devlet harcamalarındaki artış ve finans sektörü büyümesi ikinci çeyrek büyümesinin büyük oranda 24 Haziran seçimleri öncesi yapılan düzenlemeler, faiz ve vergi indirimi destekleriyle uyarılan talep, kamu bankaları ağırlıklı kredi dağıtımının hız kazanması gibi gelişmeler ikinci çeyrek büyümesinin büyük oranda devletin doğrudan harcamaları ve dolaylı destekleriyle sağlandığını gösteriyor.

KALAN ÇEYREKLER İÇİN BEKLENTİ: DURGUNLUKTAN DARALMAYA…

GSYH‘ye temel oluşturan sanayi üretim, dış ticaret gibi verilere aylık bazda bakıldığında özellikle Mayıs’ta TL’nin yüksek değer kaybıyla birlikte temel sektörlerde büyüme hızının belirgin şekilde yavaşladığı, bazı sektörlerin daralmaya başladığı görülüyor. Bu nedenle yılın üçüncü çeyreğinde düşük büyüme öngörülürken son çeyrekte ekonominin daralması bekleniyor. Kalan yarıya ilişkin beklentilerden hareketle yılsonu büyüme beklentileri yüzde 3 civarına inmiş bulunuyor. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ