Erkekcom – E-Dergi

Gençler arasında kitap okuma oranı düşmeye devam ediyor

Gençler arasında kitap okuma oranı düşmeye devam ediyor

Araştırmacılar ergenlerin kitap okuma oranlarının düşmesi ile birlikte, zihinsel sağlık ve yeteneklerinin tehlike altında olduğunu söylüyor.

Araştırmacılar ergenlerin kitap okuma oranlarının düşmesi ile birlikte,  zihinsel sağlık ve yeteneklerinin, tehlike altında olduğunu söylüyor. ABD’de gençler arasında 1970’lerde yüzde 60 olan kitap okuma oranı 2016’da yüzde 16’ya kadar düştü. Yapılan ankette her üç ergenden birinin 2016 yılı içinde kendi isteğiyle bir kitap ya da dergi alıp okumadığı belirlendi. 
Ergenlerin günlük sosyal medya ve mesajlaşma ortalaması ise 6 saat civarında. American Journal of Psychology dergisinde yayımlanan makaleye göre akıllı telefonlar sadece kitaplara değil, televizyon ve sinemaya yönelik ilgiyi de azaltıyor.
Çalışma Michigan Üniversitesinin Monitoring the Future (Geleceği Gözlemleme) projesinden veriler toplanarak gerçekleştirildi. Proje kapsamında 1975’ten bu yana lise öğrencilerinin gidişatı inceleniyor. Çalışma aynı zamanda 12 yaşındaki çocukların sosyal medya kullanımında da artış tespit etti. 2008’de bu çocukların yüzde 52’si günlük olarak sosyal medya kullandıklarını söylerken 2016’da bu oran yüzde 82’ye çıktı.

Uzun yazılar okumak zihinsel yetenekleri geliştiriyor

San Diego Üniversitesi psikoloji profesörü Jean Twenge ve çalışmanın yazarlarından birisi dijital teknolojinin çocuklar üzerindeki etkisine dikkat çekti. Twenge “Kitap ya da dergi makalesi gibi uzun formda yazılar okumak, karmaşık fikirleri anlamak ve eleştirel düşünce yetenekleri geliştirmek için çok önemli” diyor. Twenge ayrıca konu hakkındaki düşüncelerini ‘iGen: Bugünün Süper-Bağlı Çocukları Neden Daha Az İsyankar, Daha Hoşgörülü, Daha Az Mutlu ve Yetişkinliğe Tamamen Hazırlıksız Olarak Yetişiyor ve Bu Durum Bizler İçin Ne Anlama Geliyor?” adlı kitabında anlatıyor.
Ancak sorun sadece çocukların zihinsel yetenekleri değil, zihinsel sağlık da bu durumdan etkileniyor. Araştırmacılar American Journal of Epidemology dergisinde, 5 bin 208 bireyden topladıkları verileri yayımladı. Buna göre Facebook, kullanıcıların zihinsel sağlığına genellikle olumsuz etki ediyor.

“Günde 2 saat akıllı telefon kullanmak zararlı değil”

Ancak Oxford Internet Enstitüsünden Andrew Przybylski geçtiğimiz yıl British Medical Journal dergisinde yayımlanan çalışmasında “İnsanlar bazı ölçümlerle ergenlerdeki mutsuzluğun arttığını ve teknoloji kullanımının arttığını görüyor. Sonra da A, B’nin sonucudur gibi bir neticeye ulaşıyor.” diyor. BBC’nin ‘Trust Me I’m a Doctor’ (Bana Güvenin Ben Doktorum) adlı programına katılan Przybylski hafta içi günde 2 saat hafta sonu ise günde 4 saat akıllı telefon kullanmanın genel olarak olumlu bir etki yaratabileceğini ancak bu sürelerin aşılması halinde bu etkinin zararlı olabileceğini söylemişti.
Bu yazıyı okuduktan sonra, yeni neslin gerektiği kadar okumadığı konusunda yorumlarda bulunmak isteyen okuyucularımız lütfen yorumlarının sonuna bir yerine iki adet nokta koysun. Böylece bu yazıyı da sonuna kadar okuduğunuzu ve eleştirdiğiniz kişilerle aynı durumda olmadığınızı görebiliriz.
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ