Erkekcom – E-Dergi

Asvan Tapınağında Sfenks Heykeli Bulundu

Asvan Tapınağında Sfenks Heykeli Bulundu
Arkeologlar, sfenksin tarihinin muhtemelen Ptolemy hanedanına kadar uzandığını söylüyor

Arkeologlar, Mısır’ın Asvan kenti yakınlarında bulunan firavuni Kom Ombo tapınağından su çekerken bir sfenks heykeli keşfetti

Eski Eserler Bakanlığı, yaklaşık 28 cm genişliğinde ve 38 cm boyunda olan efsanevi yaratık heykelinin, kumtaşından yapıldığını söylüyor

Söz konusu Sfenks heykeli, muhtemelen Mısır’ı MÖ 305’ten MÖ 30 yılına kadar yöneten Greko-Makedon Ptolemaik hanedanına kadar uzanıyor. Tapınakta ayrıca iki adet Kral V. Ptolemy kabartması bulundu.

MÖ 210’dan MÖ 180’e kadar hüküm süren V. Ptolemy’nin taç giymesinden sonra, kutsal Memphis kentindeki papazlar, soylu işlerini listeleyen ünlü Rosetta Taşı’nı çıkardılar. Rosetta Taşı, yüzyıllar sonra, uzmanların Antik Mısır hiyerogliflerini okumayı öğrenmelerine yardımcı oldu.

Sfenks heykeli, yeraltı suyu tapınaktan boşaltılırken ortaya çıktı.

Sfenks heykelinin bulunduğu Kom Ombo tapınağı, V. Ptolemy’in oğlu VI. Ptolemy’in hükümdarlığı sırasında inşa edilmişti ve ikiz tanrılar Sobek ve Haroeris’e adanmıştı.

Aswan Eski Eserler Bölümü müdürü Abdul Moneim Saeed, uzmanların, bu heykelin amacı hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha fazla çalışma yürüteceğini söylüyor.

Sfenks, Antik Mısır’da kraliyet gücünü temsil ediyordu; bir aslanın fiziksel gücü ile bir kralın dünyevi gücünü birleştiriyordu.

Gize Piramitlerinin yanında bulunan Büyük Sfenks ise bunların en büyüğü ve en ünlüsüydü.

20 metre boyunda ve 57 metre uzunluğundaki Büyük Sfenks’in, MÖ 2558’den MÖ 2532’ye kadar hüküm süren Dördüncü Hanedan kralı Khafra saltanatı sırasında kireçtaşına oyulmuş olduğuna inanılıyor.

Erkekcom:  Dove Cameron - InStyle & Warner Bros Golden Globe Partisi - Los Angeles, 7 Ocak 2018
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ