Erkekcom – E-Dergi

Genital Uçuk Neye Benzer?

Genital Uçuk Neye Benzer?
Çoğu insan, genital uçuğun asıl sorumlusu olan HSV-2 virüsünü taşıdığının farkında bile değildir. Genital uçuğu önlemekte en önemli engellerden biri, bu dikkate değer hastalığı sarmalayan bilgisizliktir. Genital uçuktan sıkıntı çekmenizden dolayı kendinizi yalnız ve soyutlanmış hissederken, bildiğiniz birinin de sizinle aynı gemide olması ve hatta bunu henüz bilmemesi olasılığı çok yüksektir.  

Nedir?

Herpes (uçuk), hiçbir tedavisi veya aşısı olmayan özel bir virüstür. Deri hücreleri yoluyla vücuda giren bu virüs, sonra çoğalmaya başlar ve sonunda tahrişe, yaralara ve kızarıklıklara neden olur. Bu ilk aşama sakinleştikten sonra uçuk virüsü sinir uçlarından düzenli aralıklarla tekrarlanana kadar dinleneceği omuriliğe gider. Buna rağmen aslında uçuk virüsü ile birlikte mutlu ve normal bir hayat yaşamak mümkündür ve buna aktif bir cinsel yaşam ile normal çocuk doğumu yapmak da dahildir.    
Genital uçuk ölümcül olarak adlandıracağınız bir şey olmamasına rağmen duygusal olarak güçten düşürücü ve fiziksel olarak acı verici bir hastalıktır. Genital uçuğun acı verici yaralarıyla yüz yüze kalanlar, pişmanlık, hoşa gitmeme, utanç ve soyutlanma gibi duygular yaşarlar.
Toplum olarak insanlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklara iyi gözle bakmaz. İnsanlar, ömür boyu süren cinsel yolla bulaşan bir hastalıkla karşılaştıkları zaman kendilerini hasar görmüş ve kirli, yaklaşılmayan ve istenmeyen biri olarak hissetme eğilimi gösterirler. Evet, genital uçuk bulaşmış çoğu insan, kendilerine olan güvenlerinde kayda değer bir düşüş gösterirler.
Genital uçuk, HSV virüsünden veya herpes simplex virüsünden kaynaklanan cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. HSV, aynı zamanda suçiçeği, mononükleoz (öpüşme hastalığı) ve zona hastalığına da sebep olan bir virüs familyasına aittir. Uçuk virüsünün temelde iki çeşidi vardır: HSV-1 ve genelde üreme organlarında bulunan HSV-2. Ancak ağız bölgesi uçuk virüslü (HSV-1) bir kişi oral seks yaşarsa, o zaman eşine HSV-1 genital uçuk bulaşma olasılığı çok yüksektir. Bunun tersine HSV-2 virüsü de oral seks yoluyla kişinin ağzına bulaşabilir. 

Genital uçuk neye benzer?

HSV virüsü, kadınlarda vajinal bölge ve rahim boynu çevresinde ve hatta içinde, erkeklerde testis torbası ve peniste ortaya çıkan doku bozulmalarına veya yaralara neden olur. Hem kadınlarda hem erkeklerde idrar yolunda, uyluklarında, kalçalarında ve anal delik çevresinde doku bozulmaları ve yaralar da olabilir. Bazı ender görülen durumlarda yaralar ve bozulmalara, vücudun diğer taraflarında da rastlanmıştır.
Genital uçuk belirtileri, şiddeti ve görünüşü kişiden kişiye değişebilir. Çoğu insanın ya hiç belirtisi yoktur ya da çok hafif belirtileri vardır ve hastalığın bulaşmış olabileceğine ihtimal bile vermezler. Ancak diğerleri için genital uçuğun başlangıç aşaması, bir veya daha fazla yaraya ve çok acı verici cilt dökülmesine neden olabilir.
Birçok insan için bu ilk safha veya birincil enfeksiyon, çok ciddi olabilir ve sonraki tekrarlayan safhalardan birinde daha belirgin belirtileri olabilir. İlk safhada yaralara genelde baş ağrısı, ateş ve vücut ağrısı gibi grip-benzeri belirtiler eşlik eder. Hatta bazı insanlar, zor ve sancılı bir idrara çıkma ve şişmiş lenf bezleri gibi durumlar yaşarlar. Kadınlar, anormal bir vajinal akıntı yaşayabilirler.
Genital uçukta doku bozulmaları genelde kişiye virüs bulaştıktan sonraki iki ile on gün arasında ortaya çıkar ve iki ile dört hafta arası sürebilir. Genital uçuğun ilk birkaç belirtisi, sonraları uçuğa dönüşen tuhaf küçük kırmızı yumrulardır. Bu uçuklar, sonunda kuruyacak, kabuk bağlayacak ve herhangi bir iz bırakmadan iyileşecek olan ağrılı açık yaralar olurlar. Bazı durumlarda lezyonların ikinci safhası ortaya çıkar.
Genital uçuk sıkıntısı olan insanların HIV virüsü bulaşmış birisi ile korunmasız bir cinsel ilişki yaşaması durumunda HIV virüsünün bulaşma riskinin çok daha büyük olduğuna dair artan sayıdaki kanıtlar endişeleri çoğaltmaktadır. Ve benzer şekilde aynı zamanda genital uçuk olan HIV virüsü bulaşmış insanlar, daha sık ve daha ciddi acılar yaşayabilirler ve tekrarlama safhalarının tedavisi de  giderek güçleşebilir.
Erkekcom:  Kate Upton - Maxim Dergisi - Ağustos 2018
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ