Erkekcom – E-Dergi

Beden Dilinde En Çok Yapılan 12 Hata

Beden Dilinde En Çok Yapılan 12 Hata

Çalışan sorumlu bir yetişkin olarak, muhtemelen bir gün terfi etmeyi umut ediyorsunuzdur. Yaptığınız işte ne kadar iyi olursanız olun terfi söz konusu olduğunda başka faktörler de devreye girer.
Mesela, beden dili aslında sizi kariyerinizde büyümekten alıkoyan tek şey olabilir. Evinizde yaptığınızda sorun olmayan hareketler iş yerinde çok yanlış anlamalara neden olabilir.
İşte kariyerinizde büyümek istiyorsanız uzak durmanız gereken 12 hareket
Koltuğa kaykılmak
Çalışma sırasında koltuğa kaykılarak oturmak iş yerinde hoş karşılanan bir davranış değildir. Patronun ve / veya diğer çalışanlar, işini önemsemediğini veya çok rahat olduğunu varsayabilir. Çözüm? Ayakta duran bir masa kullanmaya çalışın. Bu, yalnızca düz bir şekilde ayakta kalmanızı sağlamaz, aynı zamanda başkalarını işinize daha çok meşgul olduğunuza inandırır.
Gözleri devirme (yuvarlama)
Biriyle konuşurken sıkılsanız da söylenenleri onaylamasanız da gözlerinizi kesinlikle yuvarlamayın.
Kollarınızı, Ayaklarınızı çarpık tutmayın
Konuşma sırasında kollarınızı bağlayabilir, ayaklarınızı çarpık tutmanız bir sorun yaratmayabilir. Ancak sözsüz davranışlar çevrenizdeki kişilere negatif sinyaller verebilir. Mesela, savunma amaçlı, inatçı veya uzak olduğunuzu düşünebilirler. Başkaları sizinle bağlantı kuramak. 
Kişisel alanları istila
Ne kadar iyi arkadaş olursanız olun, profesyonel bir ortamda iletişim kurduğunuzda sizinle iş arkadaşlarınız – ve patronunuz – arasındaki sağlıklı mesafeyi korumak en iyisidir. Aksi halde rahatsızlık yaratabilir, hatta tehdit olarak algılanabilirsiniz. Uzmanlara göre her zaman 3 ile 8 adım uzakta durun. 
Bakışlarınızla onaylama
Bakışlarınızla onaylama her zaman olumlu bir etki yapar. “Bukalemun etkisi” kullanmanız, diğer insanlarla daha derin görüşmeler yapmanıza olanak tanır, bu da uzun vadede başkalarının size daha fazla güvenmesine izin verebilir. 
Göz teması kurmamak
Konuştuğunuz kişiyle göz teması kurmamak karşıdaki kişi için olumlu bir izlenim vermez. İş yerindeki insanlarla daha iyi görüşme yapma şansınızı artırmak isterseniz, siz veya konuştuğunuz zaman gözlerine bakın, çünkü ikiniz arasında daha derin bir bağlantı oluşur. 
Zayıf bir el sıkışması
Tokalaşmak önemlidir. Tokalaşmada kaşınızdakinin kolunu size doğru çekmemizi tavsiye edersek de, iyi bir duruş öneririz; göz teması kur; ve güzel, sağlam bir tokalaşma yapın.
Odaya gizli girmek
İlk izlenim önemli. Bir odaya veya toplantıya girerken merhaba deyin. (sadece bir gülümseme de olur). Geç girseniz bile bu adımı atlamayın! 
Sıkılmış durmayın
Saate bakıyor musun? Bir kağıt üzerine karalamalar mı yapıyorsunuz? Bütün bunlar patronunuza işyerinde sıkıldığınızı gösterebilir.
Vücudunuzun diline dikkat etmeye çalışın – özellikle sözsüz davranışlar, ilettiğiniz mesajların% 55’ini oluşturur. Sıkılmış hissettiğinizde bir yürüyüşe çıkın veya arkadaşlarınıza herhangi bir konuda yardıma ihtiyaçları olup olmadığını sorun. İşyerinde ne kadar aktif olursanız o kadar iyi hissedeceksiniz. 
Elinizin cinsel organ üzerinde durması
Kaçınılması gereken bir başka duruş, ellerinizi cinsel organların üzerinde olmasıdır. İşyerinde, sadece savunmacı ve rahatsız görünüyor.
Sinirli hareketler yapmak
Parmaklarınızı kırmak, saçlarınızla oynamak, tırnak ve dudaklarınızı ısırmak sinir bozucu hareketlere örnektir. Patronunuzun veya meslektaşlarınızın önünde bu sinir alışkanlıklarını göstermek, güvenilirliğini azaltabilir ve başkalarını endişelendirdiğiniz veya beceriksiz olduğunuza inandırır. 
Dik şekilde durun
Düz bir şekilde ayakta durmayı unutmayın – insanlara dikkatli olduğunuzdan emin olduğunuza ve kendinize güveneceğinize gösterirsiniz. Ayaklarınızı omuz genişliğinde tutun.
Gülümsemeyi unutmayın
Gülmek, güveni iletmenin en kolay yollarından biridir. Gülümseyin ve herkesi rahat ettirin. 
Ellerinizi gizlemeyin
Bir konuşmaya girerken ellerinizi gizlemek, güvenilir değil gibi algılanabilir. Artı, Colgate Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre , konuşurken ellerinizi kullanırsanız, insanların ilgisini dağıtabilirsiniz. Avucunuzun açık ve yukarı bakacak şekilde olması, güvenilir ve açık olarak görülmelidir.
Sürekli saate bakmayın
Özellikle bir meslektaşınızla sohbet ediyorsanız, saatinize çok fazla bakmamaya dikkat edin. Saati izlemek sabırsızlık anlamına gelir ve saygısız sayılabilir.
Abartılı övgüler yapmayın
Bir çok işyerinde çalışma koşulları artık daha rahat. Ancak bu, fikirlerinizi abartılmış jestlerle ifade edebileceğiniz anlamına gelmez. Vahşi el hareketleri profesyonel olmadığınızı ve kendinize güvenmediğiniz anlamına gelebilir. 
Sohbette arkanızı dönmeyin
Vücudunuz sohbete bakmazsa, ayrılmış (hatta kaba) görünme riski taşırsınız. Bir dakikanızı ayırın ve omuzlarınızı ve gövdesinizi gruba doğru kare olarak kullanın. Oturuyorsanız, hareketle yüzleşmek için koltuğu çevirin.
Telefon kullanımını azaltın
İşyerinizin bir parçası olarak 7/24 telefonunuzda olmak, mümkün olduğunca sık kullanmamak iyi olabilir. 
Telefonunuzu, özellikle toplantı sırasında, kullanmak karşınızdakilere saygısızlıktır. İdeal olarak, telefonunuzla olan ilişkinizi asgari düzeyde tutmaya çalışın; meslektaşınızın önünde kullanmanız gerekiyorsa, önce beni bağışlayın deyin.
Gülümseyerek ve sesli olarak onaylayın
Çoğu zaman basit gülümsemeler veya başın sesi bir kimsenin, aktif olarak dinlediğinizi bildirmek için güçlü sözsüz ipuçları olarak kullanılabilir. Karışınızdakine dinlediğinizi hissettirin. 
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ