Erkekcom – E-Dergi

Vajinismusun Nedenleri

Vajinismusun Nedenleri

Vajinismus Nasıl Oluşur?

Kadınların fiziksel veya psikolojik nedenlerle cinsel birleşmeden kaçınmasına vajinismus denir. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlarda vajina girişini çevreleyen kaslar istem dışı kasılır ve cinsel birleşmede ağrıya neden olur. Pelvik tabanda oluşan bu istemsiz kasılmalar da cinsel birleşmenin gerçekleşmesini zorlaştırır. Bu süreç vajinismusun altında yatan neden tespit edilip tedavi edilene dek sürebilir. Peki, Türkiye’de her 10 kadından 1’nin vajinismus yaşamasının nedenleri nedir?

Aile Faktörü

Ergenlik döneminde başlayan cinsel dürtüler ve hormonal değişimler özellikle genç kızları rahatsız etmektedir. Adet görme, tüylenme, göğüslerin büyümesi, meme uçlarının belirginleşmesi gibi birden fazla fiziksel değişimi kabul etmek zor gelebilir ancak bunun doğal bir süreç olduğunu genç bireylere anlatma görevi ailelere düşer. Bu süreçte anne ve kız çocukları arasındaki iletişim de oldukça önemlidir; sağlıklı bir ergenlik süreci için bedenini tanımasına yardım etmek, cinsellik konusunda bilgi vermek ve karşı cinsle duygusal bağ kurmasını engellememek gerekir. Genç bireyler üzerinde baskı ve otorite kurmak ileriki zamanlarda psikolojik tabanlı birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olur. Bu rahatsızlıklar arasında da vajinismus yer almaktadır. 

Cinsel İstismar

Her toplumda karşımıza çıkan cinsel istismar çocuk yaştaki veya ergenlik dönemindeki genç kızların taciz ve tecavüz gibi son derece ağır travmalar yaşaması sonucunda cinsel kimliğinden kendini soyutlaması ve vücudunu cezalandırması sık görülen bir vajinismus nedenidir. Utanç ve korkunun öne çıkması hastayı uzun yıllar huzursuz edebilir, psikiyatrisiler veya psikologlar kontrolünde gerçekleşen terapiler sonucunda hastanın bedeniyle barışması sağlanabilir.

Zorunlu Evlilik

Daha çok küçük şehirlerde karşımıza çıkan görücü usulü evlendirme çiftlerin mutsuz olmasına ve devamında vajinismusun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Herhangi bir sevgi bağı olmayan çiftler cinsel birliktelik yaşamakta zorlanırlar. Özellikle ilk kez bir cinsel deneyim yaşayacak olan kadında çaresizlik hissi vajinismusu tetikler.

Gebe Kalma Korkusu

Yeni evli kadınlarda sık rastlanan gebe kalma korkusu vajinismusa neden olabilir. Bu durumda hastaya terapi seansları içerisinde uzun süreli korunma yöntemleri hakkında bilgi verilerek hastanın gebelik korkusundan arınması sağlanabilir.

Genital Bölgeye Alınan Darbeler

Çocukluk veya ergenlik döneminde genital bölgede oluşan enfeksiyonlar, hastalıklar veya bu bölgeye alınan darbeler yetişkinlik döneminde vajinismusun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu süreçte doktor kontrolünde hastanın iyileşmesi sağlanarak ailelerin desteğiyle genç bireyin hafızasında yer edecek olan bu kötü deneyim ortadan kaldırabilinir.
İlginizi Çekebilir:  Akdeniz mutfağı kalp hastalarında erken ölüm riskini düşürüyor
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ