Erkekcom – E-Dergi

Testosteron nedir?

Testosteron nedir?
Testosteron genelde sadece erkeklik hormonu olarak düşünülmesine rağmen, hem erkeklerin hem de kadınların sağlığında önemli bir rol oynar, erkeklerde cinsel olgunluğu ve kadınlarda sistem düzenlenmesini destekler.

Nedir?

Testosteron kolesterolden üretilen steroid bir hormondur. Genelde sadece erkeklik hormonu olarak düşünülmesine rağmen, hem erkeklerin hem de kadınların sağlığında önemli bir rol oynar, erkeklerde cinsel olgunluğu ve kadınlarda sistem düzenlenmesini destekler.
Dişilerde, testosteron gücü, cinsel dürtü ve zihinsel keskinliği artırır. Esas olarak adrenalin bezleri, az miktarda yumurtalıklar tarafından üretilir. Menopoz birçok hormonal değişime neden olduğu için, dalgalanan hormon düzeylerinin bir kadını bu değişimden önce ve sonra etkileyebilir.
Testosteron Üretimi
Kadınlar, erkek vücudunda üretilen testosteron miktarının yaklaşık 7’de 1’ini üretir ama bu küçük miktar bile yaşam boyu normal cinsel gelişim için gereklidir. Ama kadınlar yaşlandıkça, özellikle menopoz sırasında gitgide daha az testosteron üretir.

Rolü ve Etkileri

Testosteron kadınlarda erkeklerdeki gibi mevcut olmamasına rağmen, testosteronun kadın bedenindeki işlevleri arasında önemli roller de vardır, örneğin:
  • Artan libido
  • Artan doğurganlık
  • Vücut ve beyin dokusunda güçlenme ve enerji kazanma

Testler

Vücutlarındaki testosteron düzeylerini kontrol ettirmek isteyen menopozlu kadınlar basit bir kan testi yaptırabilir ve iki üç gün içinde sonuçları alabilir. Anormal testosteron düzeyleri düşük libido, erkeksi özelliklerin ortaya çıkması (yüzde kıl) ve düzensiz adetleri içerir.

Testosteron Düzeyleri

Hormon düzeyleri değişik etmenlere göre değişiklik gösterebilir, örneğin yaş, sağlık, beslenme, vb. Dolayısıyla, bütün kadınlar için “normal” bir testosteron düzeyi yoktur. Ne var ki, bazı uzmanlar, sağlıklı kalmak için testosteron düzeyinin 50 ve 1000ng/dl arasında kalması gerektiğini doğruluyor. Değerler bu aralığın önemli ölçüde aşağısında ya da yukarısındaysa birçok vücut sorunu ortaya çıkabilir.

İlginizi Çekebilir:  Sienna Miller - Paparazzi Fotolar - New York (14 Ocak 2018)
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ