Erkekcom – E-Dergi

Otomobil firmanız, hakkınızda yakınlarınızdan daha fazla bilgi sahibi olabilir

Otomobil firmanız, hakkınızda yakınlarınızdan daha fazla bilgi sahibi olabilir
  • Genel
  • 17 Ocak 2018
  • 0 YORUM
  • 57 KEZ OKUNDU
The Washington Post’ta yer alan bir makalede, otomobil şirketlerinin kullanıcılarını izlediği ve araç sürüş hızı, gittiği yerler, sürüş biçimi, araca bindirdiği kişilerin ağırlığı gibi birçok konu hakkında bilgi sahibi olduğu iddia edildi.
Günümüzde cep telefonları üzerinden izlenmek artık neredeyse kanıksanmış hale geldi. Ancak benzer izleme işlemlerinin günlük hayatın önemli bir parçası olan otomobiller tarafından da yürütüldüğü ileri sürüldü.
Washington Post’ta yer alan Peter Holley imzalı makaleye göre, otomobil şirketleri araçlardaki yazılımlarla kullanıcılarını izleme faaliyetlerinde bulunuyor. Şirketler kullanıcıların araç sürüş hızı, biçimi, nereden alışveriş yaptığı, kemerini ne sıklıkla taktığı, nerede yemek yediği veya kilosuna varana kadar türlü konularda bilgi sahibi olabiliyor. Üstelik çoğu kullanıcı bu izleme faaliyetine satış sözleşmesi sırasında attıkları imza ile bizzat onay veriyor. Kimileri sıkıcı buldukları hayatlarının izlenmesini umursamıyor, kimileri de sözleşmedeki maddeyi hiç fark etmeden izlenmeyi kabul ediyor. Böylelikle otomobiller yalnızca seyahat etmek için kullanılan makinalar olmaktan çıkıp cep telefonları gibi kişisel hayat, alışkanlıklar hakkında ikinci taraflara bilgi aktaran ‘tekerlekli bir bilgisayar’ görevi görüyor.
Öte yandan firmaların neden böyle bir uygulamaya gittiği ise bilinmiyor, ancak bu bilgilerin pazarlama şirketlerine satıldığı tahmin ediliyor.
‘78 MİLYAR ARAÇ İZLENİYOR’
ABI teknoloji araştırma şirketine göre günümüzde cadde ve sokaklarda siber bağlantı donanımına sahip 78 milyar araç var.
Bir başka teknoloji araştırma şirketi Gartner’a göre de 2021’e kadar ABD ve Avrupa’da satılan araçların yüzde 98’i bu teknolojiye sahip olacak.
HONDA, MÜŞTERİLERİ İZLEYEN FİRMALAR ARASINDA
Makalede kullanıcıları üzerinde izleme faaliyetleri yürüten şirketler arasında Japon otomotiv firması Honda gösterildi. Honda Sözcüsü Natalie Kumaratne’nin şirketin topladığı bilgilere neden ihtiyaç duyduğu yönündeki soruya yanıt vermeyi reddetti.

İlginizi Çekebilir:  Eiza Gonzalez - 90. Geleneksel Oscar Ödülleri Töreni - Los Angeles (4 Mart 2018)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ