Erkekcom – E-Dergi

Bilgisayarınız Gizlice Kripto Para Madenciliği Yapıyor Olabilir

Bilgisayarınız Gizlice Kripto Para Madenciliği Yapıyor Olabilir
Bilgisayarınız sizden gizli bir şekilde arka planda işlem gücünüzü kullanarak kripto para madenciliği yapıyor olabilir. IBM verilerine göre kripto para madenciliği virüs vakaları bu yıl altı kat artmış durumda. İşlem gücünüzün başka kişileri zengin edip etmediğini anlamak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Yüksek CPU Kullanımı

Bilgisayarınızın CPU kullanımını denetlemek için Windows işletim sisteminde Görev Yöneticisini kullanabilirsiniz.
Eğer belli bir web sitesini ziyaret ettiğinizde CPU kullanımında artış gözlemliyorsanız bu durumda o site tarayıcınız üzerinden sizin işlem gücünüzü kullanarak kripto para madenciliği yapıyor olabilir. CPU kullanımı farklı cihazlara göre değişebilir fakat anlık bir artış gözlemlediğiniz zaman bu olasılığı aklınızda bulundurmanızda fayda var.

Eklentiler

Chrome için yer alan minerBlock gibi eklentiler ziyaret ettiğiniz web sitelerini analiz ederek bu sitedeki madencilik faaliyetlerini engelleyebilir. Aynı zamanda reklam engelleyici eklentiler de sitelerdeki zararlı içeriği engelleyerek sisteminizin enfekte olmasının önüne geçebilir.
Ayrıca şüphelendiğiniz sitelerin Javascript kullanmasını engelleyerek de çözüm bulabilirsiniz.
AdGuard isimli eklenti ise ziyaret ettiğiniz web sitelerini analiz ederek Coin Hive kullanılması durumunda sizi bilgilendiriyor.

Hangi Kripto Para İçin Madencilik Yapıyorlar?

Bu zararlı yazılımlar genellikle Monero isimli kripto para için madencilik faaliyetinde bulunuyorlar. Monero özel bir şifreleme sistemi kullanarak işlemlerin gizliliğini koruma altına alan bir kripto para birimidir. Bu sebeple büyük oranda yasal olmayan işlemler için kullanılan bir kripto para birimi hâline gelmiştir.
Bazı web siteleri reklamcılığın alternatifi olarak tarayıcı madenciliğini bir gelir kaynağı olarak kullanmayı düşünüyorlar. Örneğin The Pirate Bay “Coin Hive” aracılığıyla tarayıcı madenciliği yapacağını duyurmuştu. Yöneticiler “Tüm reklamlardan kurtulmak istiyoruz fakat siteyi devam ettirebilmek için yeterli gelire ihtiyacımız var” açıklamasında bulunmuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ