Erkekcom – E-Dergi

Derin Bir Uyku İçin Yapmanız Gerekenler

Derin Bir Uyku İçin Yapmanız Gerekenler

Derin Bir Uyku İçin Yapmanız Gerekenler

Yorucu ve yoğun bir günün ardından hayal edilen tek şey sağlıklı ve kaliteli bir uykudur.  Ancak çeşitli nedenlerle uyku problemleri yaşayan insanlar derin bir uyku çekemedikleri için sabahları yine yorgun uyanırlar ve tekrar yoğun tempo bir günü kaldıracak enerjileri maalesef ki yoktur. Bu da haliyle iş yaşamındaki performansı etkiler ve motivasyonu düşürür. Peki, derin bir uyku için sizlere bazı tüyolar versek?

Odanızda Elektronik Cihazlar Bulundurmayın

Sağlığınız açısından zararlı olan elektronik cihazlar siz farkında olmadan uyku kalitenizi de etkiler. Bilgisayar, telefon, televizyon veya müzik çalar gibi aletleri yatak odanızda bulundurmamalısınız.

Loş Işık

Yatak odanızda sizi uykuya hazırlayacak unsurların başında loş ışık gelmektedir. Yüksek volümlü ışıklar sizi uyanık tutar bu nedenle oturma odasında veya yatak odasında ışık ayarı yapabileceğiniz türden aydınlatmalar tercih etmenizde fayda vardır.

Hoş Kokular

Yasemin, vanilya, sandal ağacı veya papatya bu kokular rahatlatıcı ve stres azaltıcı etkileriyle bilinen özel kokulardır. Ancak her koku sizde aynı etkiyi yaratmayabilir, sizin için ideal kokuyu seçerek uyku öncesinde bedeninize sürebilir veya oda kokusu olarak kullanabilirsiniz.

İdeal Yatak

Belki de bugüne dek çektiniz tüm o uyku problemlerinin tek sorumlusu yatağınızdır? Yapılan araştırmalar derin bir uyku için uyuyacağınız yatağın ne çok sert ne de çok yumuşak olması gerektiğini gösteriyor. Peki, sizler ideal yatağınızı buldunuz mu?

Uyku İlaçlarına Dikkat

Uyku ilaçları ve rahatlatıcı etki gösteren ilaçların bazıları kafein içermektedir. Bu nedenle ilaçların prospektüsünü okumadan içmeyin!


Uyku Öncesi Papatya Çayı

Uyumadan önce TV karşısındayken veya kitap okurken bir bardak papatya çayı sizleri derin bir uykuya davet edecektir.

Ayak Masajı

Yorucu bir günün ardından sizleri rahatlatacak diğer bir yöntem de ayak masajıdır. Ilık bir suya aromaterapi yağlarından damlatarak ayak içlerinize yapacağınız masaj sizleri uyku öncesi oldukça keyifli hissettirecek ve günün tüm stresini alacaktır.

Derin Nefes

Uyku öncesi yatağınızda uzanırken derin nefes alıp yavaş bir şekilde geri verdiğiniz takdirde psikolojik olarak etkisini kısa sürede hissedebilirsiniz. Derin bir uyku için düzenli nefes alıp vermek önemlidir.
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ