Erkekcom – E-Dergi

5 Adımda Facebook’tan Para Kazanma!

5 Adımda Facebook’tan Para Kazanma!
Facebook Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Günümüzde bir çok kişi farklı farklı bir çok kategoride gerek kişisel gerekse kurumsal facebook sayfası kurarak geniş kitlelere hitap edebiliyor. Peki bu hitap ettiğimiz kitlenin de yardımıyla para kazanmak mümkün mü? diyecek olursanız, tabii ki de mümkün ! Anlatıma geçmeden önceden belirtmeliyim ki beğeni sayısı ve trafiği düşük olan sayfa sahipleri, öncelikle beğeni sayısını artırmalıdır. Özellikle de trafik çok önemlidir. Trafikten kastımız, bir paylaşımın kaç kişi tarafından görüldüğü diyebiliriz. Tabi bunun da artması için beğeni sayısının artması çok önemli. Beğenilerde de facebook için söylüyorum, paylaşımların çok büyük önemi olacaktır.

Facebook sayfanız adına bir blog sayfası açabilirsiniz ya da eğer ki bilginiz varsa bir web sayfası daha uygun olacaktır. Maliyeti düşük olsun; ancak imajım da çok zedelenmesin diyorsanız bir blog açıp, sayfa adınıza uygun bir alan adı satın alıp, açtığınız blog sayfasını bu alan adıyla bağlayabilirsiniz. Örneğin “.com” veya “.net” gibi bir uzantı almanın maliyeti yaklaşık olarak yıllık 20 TL civarı ve indirim yakalarsanız daha uygun fiyatlara da alabilirsiniz.

Peki bu blog sayfasında neler yapacağız derseniz, çok basit ! Facebook sayfanızdaki paylaşımlarınızı artık blog sayfanızda yazacaksınız ve Facebook sayfanızda da linkini paylaşacaksınız. Peki bu bize ne kazandırır ya da nasıl kazandırır gibi soruların cevapları da bir sonraki maddelerde.

Günümüzde firmalardan tutun da Facebook sayfaları, Youtube kanalları ve web sitelerine kadar bir çok kişi internet üzerinde reklam veriyor ve bu kişilerin reklam vermek için uğradıkları ilk kanal genellikle “Google” firmasıdır.
Google ise, adsense hizmetiyle kullanıcılarının bu reklamları yayımlamasına ve bundan “tıklanma başına” para kazanmasına olanak sağlıyor. İsterseniz Blogger’dan blog sayfası açmış olun, isterseniz bir host firmasından alan satın alıp bir web sitesi kurmuş olun fark etmez. Google Adsense ile reklam alıp sitenizde bu reklamları yayımlamanız için gereken tek şey bir gmail hesabınızın olması ki onu da edinmek çok basit. Aldığınız adsense reklamlarını sayfanızın düzenini bozmayacak şekilde yerleştirdikten sonra, gelen kullanıcılar reklamlarınıza tıkladıkça hesabınızda para birikecektir ve biriken bu miktar, ödeme eşiğini aştığında Google, otomatik olarak belirttiğiniz banka hesabınıza paranızı yatıracaktır. Bu konuda Google’a güvenebilirsiniz.
Bir başka reklam yönetimi ise, diğer site ve sayfalar. İnternet üzerinden firmalarla, youtube kanallarıyla, facebook sayfaları ya da web siteleriyle iletişime geçerek onların reklamlarını belirli süre ve para karşılığında kendi sayfanızda yayımlayabilirsiniz. Tabi burda tık başına kazanma söz konusu değildir. Atıyorum 1 aylık reklam için 100 TL karşılığında anlaşırsınız, paranızı alır reklamı koyarsınız. Süre sonunda ise reklamı kaldırırsınız. Ancak böyle bir yayımcılık yapabilmeniz için tabi ki de sitenizin iyi bir trafiği olmalı.
Adf.ly ve daha birçok link kısaltma servisini duymuşsunuzdur. Peki bu insanlar ne yapıyor diye araştırdınız mı? Şöyle söyleyim, bu insanlar da reklam alıyor. Uzun linkler siteler için her daim görüntü kirliliği olmuştur. Bu insanlar linklerinizi kısaltarak sizi bu görüntü kirliliğinden kurtarıyor ve kısaltılmış linke her tıklandığında ise tıklayan kullanıcının karşısına 5 saniyelik bir reklam çıkıyor. İşte bu insanlar da bu reklamlarla para kazanıyor ve kendi gelirlerini artırırken sizin de kazanmanız için size bir imkan sunuyor. Link kısaltma servisiyle kısalttığınız linkleriniz her tıklandığında çok ufak bir miktar para hesabınızda görülür. 
Genelde 10$ gibi düşük bir ödeme eşiği vardır bu tarz hizmetlerin. Yansıyan miktarlar yaklaşık olarak tık başına 0.0001$ gibi komik rakamlardır ancak site trafiğiniz ve facebook sayfa trafiğiniz ne kadar fazla olursa kısalttığınız linklerinizle de o kadar çok para kazanabilirsiniz. Ayrıca ödeme eşiğinin de düşük olması sizin düzenli olarak bu hizmetlerden faydalanabilmeniz açısından bir avantaj sağlamış oluyor. Peki bunu nasıl kullanacağız derseniz, hemen anlatalım. Diyelim blog sayfanızda ya da web sayfanızda bir paylaşım yaptınız ve bunu facebook sayfanızda paylaşarak, sizi takip eden kitlenin görmesini sağlayacaksınız. 
Öncelikle bu paylaşımın linkini kopyalayın ve kısaltın. Sonra da facebook sayfanızda kısaltılmış linki paylaşın. Bu kadar basit! Ancak tam bu noktada görsellik açısından belirtmeliyim ki, kısaltılmış linki paylaştığınızda, kullanmış olduğunuz link kısaltma servisinin logosu küçük resim olarak görülür. Bunun yerine facebook paylaşımını gönderirken o kutucuğun hemen alt kısmında dikkat ederseniz küçük resim ayarla şeklinde bir seçenek olacaktır. İşte bu seçeneği kullanarak yeni bir küçük resim ekleyebilir ve görselliği de bozmamış olursunuz.
Eğer ki paylaşımlarınızın içerisinde bir video ya da takipçilerinizin indirmesi için hazırlamış olduğunuz bir içerik varsa bunlar için de kazanç elde edebileceğiniz farklı kanallar tabi ki de mevcut. Örnek vermek gerekirse, videolar için youtube, indirme işlemleri için de turbobit hizmetlerini söyleyebiliriz. Youtube da bir Google hizmeti olduğu için, adsense hesabınızla web sitesi ya da blog sayfanızda yayımladığınız reklamlarınızı Youtube kanalına yüklediğiniz videolarınızda da yayımlayabilirsiniz. Hatta videolarınızın gösterildiği sayfanın sağında da aynı şekilde reklamlar çıkacak ve bunlara tıklama geldikçe para kazanacaksınız. Yüklediğiniz videolara adsense ile reklam alıp, bu videoları facebook sayfanızda doğrudan paylaşabilir veya facebook sayfanızda paylaşacağınız web site ya da blog içeriğinize ekleyebilirsiniz.
İndirilebilir içerikler içinse, turbobit gibi bazı dosya indirme hizmetleri de reklam aldığı için, yüklediğiniz dosyalara indirme başına para vermektedir. Şöyle ki, sizin yüklediğiniz dosya ne kadar çok görüntülenir ya da indirilirse, onların da reklamları o kadar çok görüntülenir ve kazanırlar. İşte bu kazançtan size de bir miktar pay veriyorlar. Kullanıcılarınıza indirmeleri için sunmak istediğiniz dosyalarınız varsa bu dosyaları, bu tarz imkanlar sunan bir indirme hizmetini kullanarak yükleyebilir ve size verdiği linki de kısaltarak sayfanızda paylaşabilirsiniz. Bu da sizin için farklı bir para kazanma kanalı olacaktır ki yine bunun da ödeme eşiği yaklaşık olarak 10$ civarında.
Facebook’da bir çok sayfa var biliyorsunuz ve hepsi de trafiğini artırmak, daha geniş kitlelere ulaşmak için çabalıyor. Bir sayfanın sahibiyle anlaşarak belli bir miktar karşılığında o sayfanın reklamını yapabilirsiniz. Yukarda da belirttiğimiz gibi, yine bir web sayfasının reklamını yaparcasına, belirli bir süre ve belirli bir miktar karşılığında, o süre zarfında anlaştığınız sayfanın reklamlarını “kullanıcılarınızı rahatsız etmeyecek” şekilde yapabilirsiniz. 
Tırnak içinde yazdığım kısma dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü bazı sayfalar reklam işini çok abartıyor. Reklam işini abartmak demek, takipçilerinizi kaçırmak demektir ki bizzat kendi adıma söylüyorum abartılı reklamları olan hiç bir sayfada duramam. Zaten ülkemizde bir çok kullanıcı reklamdan rahatsız oluyorken onlara daha da fazla reklam sunmak resmen gidin demekten de öte bir durum haline geliyor buna dikkat etmelisiniz.
Sonuç olarak, bir web sitesi ya da blog sayfası açtık, bu sayfamıza google adsense reklamları alıp yayımlamaya başladık. Yaptığımız paylaşımlara Google Adsense reklamları aldığımız videolarımızı ekledik, bize de pay bırakan indirme hizmetlerine yüklediğimiz dosyalarımızı linklerini kısaltarak ekledik ve blog sayfamızda bir içerik oluşturduk. Yine bu içeriği de aynı link kısaltma hizmetiyle kısalttık ve bu linkimizi facebook sayfamızda paylaştık, küçük resmini düzenledik. Listeleyecek olursak kullanıcılarımızı yönlendirerek para kazandığımız kanallar şu şekilde oldu:
1-Web sayfası açtık ve Google Adsense reklamları aldık

Erkekcom:  Miley Cyrus - 2018 Vanity Fair Oscar Partisi - Beverly Hills (4 Mart 2018)

2-Web sayfamızdaki paylaşımlarımıza Google Adsense reklamı aldığımız videolarımızı ekledik

3-Web sayfamızdaki paylaşımlarımıza kar payı aldığımız hizmetlere yüklediğimiz dosyamızı ekledik

4-Bu hizmetlere yüklediğimiz dosyalarımızın linklerini kısalttık

5-Oluşturduğumuz içeriğin de linkini kısaltarak facebook sayfamızda paylaştık

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ