Erkekcom – E-Dergi

Olta İle Balıkçılık

Olta İle Balıkçılık
  • Genel
  • 20 Nisan 2015
  • 0 YORUM
  • 40 KEZ OKUNDU

Amatör bir olta balıkçısının kullandığı ekipmanlar tutacağı balık türüne göre çok önemlidir. Balığın alışmış olduğu yem daha verimli av yapmanızı sağlar.
Olta balıkçılığı en keyifli balıkçılık türüdür. Bu keyfi artıran etmenlerden biri ise mantarlı olta ile avlanmak. Bir pazar günü arkadaşlarınız ya da çocuğunuzla güzel vakit geçirmek istiyorsanız malzemelerinizi iyi seçmelisiniz. Avlanmak için gidilen deniz, göl, gölet, baraj ya da akarsuda tutmayı düşündüğünüz balık türüne göre ekipmanlar ve yemler seçmek çok önemli.
balik-avi-1
Oltanızın sırık boyu, makara kullanıyorsanız makarası, misine kalınlığı, mantar ve kurşun dengesi, kancaların (iğnelerin) boyutları ve çeşidi, fırdöndü (firkete) seçimi balık yakalamanızda büyük pay sahibi. Bu ekipmanlardan en önemlisi kanca ve yem seçiminiz. Tutmayı düşündüğünüz balığa ve balığın boyutlarına göre kanca boyu seçmelisiniz. Yemi seçerken ise gittiğiniz yerin etrafında yetişen/yetiştirilen bitkilere ya da balığın hangi yeme alıştırılmış olduğuna dikkat etmelisiniz. Aynı tür balıklar bölge bölge çok farklı yemlere vurabilir.
Bir oltada bulunması gereken ekipmanlar sizin en basit şekilde balık tutmanızı sağlar. Fakat balık çeşidi artıkça ekipmanlar da bir o kadar artar. Sahte yemler, üçlü kanca, çapari, zil, alarm, kaşık farklı türde balıklar tutmak için bu ekipmanların en çok bilinen ve kullanılanlarıdır. Tüm bunların yanında oltanızın ekipmanlarının yedekleri de olmak zorunda. Bu kadar çeşit ekipmanı koymak için bir de çanta lazım tabii ki. Balıkçılık için ise malzeme çantası olmazsa olmazlardandır. Bu çanta içinde size gündüz ya da gece lazım olacak tüm ekipmanlar bulunmalıdır. Kafa lambası, fosfor, dipçik bu ekipmanlardan sadece birkaç tanesi.
balik-avi-3
Balık tutarken her şey istediğiniz gibi gitmeyebilir. Misina kopabilir, kanca kopabilir, misina makaraya dolanabilir, kanca karışabilir ya da balık yem ile beraber kancayı yutabilir. Aksilikler balıkçılığın tuzu biberidir. Malzeme çantanızda bu gibi durumlara karşı müdahale etmek için ekipmanlar bulundurmak zorundasınız. Karga burun, pense, makas ve çakı bu ekipmanlardan bazıları.
Balıkçılık zahmetli ve yorucudur. Fakat yakalayacağınız balıklar bütün zahmetleriniz için ödül olur ve tüm yorgunluğunuzu üzerinizden alır. Bu balıklar iri olursa sizden daha mutlu ve keyfi yerinde kimse olamaz. Fakat iri balık kolay kolay karaya çıkmak istemez. Bunun için balığı kenara alırken size yardımcı olacak ekipman ise kepçe. Bir kepçe yardımı ile balığı kenara almanız ”Kaçan balık büyük olur.” atasözü ile karşı karşıya kalmanıza engel olabilir.
Tuttuğunuz balıkların toparlanıp döneceğiniz zamana kadar canlı ve taze kalmasını sağlayacak ekipmanlar ise livar (tel hapis-tel sepet) ve pinter (ip hapis-ip sepet). Bu ekipmanları sağlam bir ağaca, taşa ya da kazığa bağlayıp suya atarak balıkların ölmesini önleyebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Akciğer Kanseri ve Neden Olan Etmenler
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ