Erkekcom – E-Dergi

Fotoğraflarda kendimi beğenmiyorum..

Fotoğraflarda kendimi beğenmiyorum..
Kimi fotoğraflarda kendimizi beğenmeyiz. Hatta bazılarımız benim gibi makine karşısında gerilir, kimileri ise poz vermeye küser. Ne yaparsanız yapın, istediğiniz gibi kendinizi kadraja yansıtamazsınız. Bu arada çoğumuzun en sevdiği fotoğrafını, diğerleri pek beğenmez. Onların beğendiklerine, bazen biz anlam veremeyiz. Tanıdık geliyor mu sahi?
İnsan beyni tam anlamıyla kapalı bir kutu. Sağı solu belli olmaz. Sorun da zaten biraz buradan kaynaklanıyor. Çünkü sizin ve fotoğrafınızın da sağı solu belli değil. Şaşırtıcı gelecek ama kimse sizi aynada kendinizi gördüğünüz gibi görmüyor. İnanması güç değil mi ?

Çocukluğunuzdan beri aynadan bildiğiniz kendiniz, sizin dünyaya nasıl göründüğünüz ile ilgili elinizdeki tek bilgidir. Oysa çok enteresandır ki, o gördüğünüz siz, aslında tamamen kişiseldir. Başka hiç kimse sizi öyle görmez. İstese bile, bunu pek de beceremez.
Fotoğraf makinesi de sizi gören diğer insanlar gibi işler. Kadraj, sizi diğer insanların baktığı gibi görüntüler. Siz fotoğrafınıza baktığınızda, kendinizi diğer insanların sizi gördüğü gibi görürsünüz. Yani pek de farkında olmadığınız sol tarafınızdan. Bu sebeple siz aynada gördüğünüz tarafınızdan değil de, kendinizi tam tersi taraftan bakar ve bildiğiniz görüntünüzle bağdaştıramazsınız. Solak insanlar için de durum tam aynıdır. Çünkü onlar kendilerini soldan bilir ancak fotoğraf onlara kendilerini sağdan gösterir.
Beyniniz sizi yıllardır aynadan tanıdığından dolayı, bir şartlanmışlığı vardır. Görünen fotoğraf, sizin bildiğiniz görüntünüz gibi değildir. Çünkü insan bedeninde sağ ve sol arasında, fark etmeseniz de ciddi asimetriler vardır. Bu nedenle o fotoğraftaki siz, kendinize garip gelir. Oysa o fotoğraf, tam da başkalarının sizi nasıl gördüğü ile aynı görüntüdedir. Bu durum, beyniniz ve onun şartlanmışlığında, bir kabul etmeme etkisi yaratır. Bu etkiye maruz kalan siz ise, fotoğraftaki görüntünüzdeki kendinizi beğenmezsiniz. Aslında bu durum, beğenmemek değil de algıladığınız farklılığa karşı koymaktır. Kısaca ortada bir şartlanma vardır.
Bunu denemek istiyorsanız, şöyle yapabilirsiniz. Sevmediğiniz bir resmi alın ve aynalamaya imkân veren bazı fotoğraf programları ile aksini alın. Tekrar bakın, belki daha çok hoşunuza gidecektir. Bu arada önemle belirteyim ki, başkalarının beğendiği bir fotoğrafın aksini alırsanız, belki hoşunuza gidecek ancak siz beğendiğiniz ölçüde, diğerleri beğenmeyecektir. Çünkü aynı şartlanma, diğer kişiler için de geçerlidir. Bu konudan ise etkilenmeyen yegane kişiler, genellikle ya sağ ve sol olarak çok simetriktirler, ya da beyinlerinin iki lobunu daha senkronize kullanabilmektedirler.
Fotoğraflarınız konusunda biraz başkalarına güvenmeniz gerekir. Çünkü onlar sizin diğerlerine nasıl göründüğünüz konusunda, sizden daha bilgilidir. Eğer iyi çıkmışsın diyorlarsa, emin olun o fotoğraf iyidir. Gene de ne yaparsanız yapın ama facebook’a 50 fotoğraf koyup da hepsinde aynı pozu verenlerden olmayın. İyi seyirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ