Erkekcom – E-Dergi

Andropoz Psikolojisi ve Belirtileri

Andropoz Psikolojisi ve Belirtileri

Andropoz Psikolojisi ve Belirtileri

Erkeklerde 40lı yaşlarda testosteron hormonunun düşüşüyle başlayan andropoz süreci yaş ilerledikçe devam eder ve kadınlardaki menopoz sürecinin aksine dölleyebilme yeteneği azalsa da son bulmaz. Yapılan araştırmalara göre testosteron hormonun düşüşü her erkekte andropoz sürecinin alarmını veren bir etmen değildir zira andropoz süreci sadece fizyolojik değil aynı zamanda sosyolojik ve psikolojik etmenlerle ortaya çıkar.

Andropoz Belirtileri

Testosteron hormonunun düşüşü erkeklerde genel olarak konsantrasyon kaybı, depresyon, yorgunluk, agresif tavırlar, kas kitlesi ve gücünde düşüş, kemik yoğunluğunda azalma ve organ yağlanması gibi problemler ortaya çıkar.

Psikolojik Belirtiler

Andropoz sürecindeki erkekler hormon düzeyindeki değişimle birlikte daha az tolerans sahibi, sinirli ve kaygılı olma, uyku ihtiyacında artış, halsizlik ve yoğunlaşmama, depresif ve yorgun hissetme aynı zamanda hafızayı da olumsuz etkileyen bu süreç kimilerinde unutkanlık da yaratabilir.

Bedensel Belirtiler

Andropozun erkek bedenindeki etkileri genel olarak kas ve eklem ağrıları, ya dokusunda artış, jinekomasti, kıllarda azalma gibi değişimler gözlemlenir.

Cinsel Belirtiler

Bu süreçte en çok cinsel belirtiler öne çıkar çünkü cinsel istek azalır, sertleşme kalitesi düşer.

İlginizi Çekebilir:  Kim Kardashian - Brezilya Seyahati İçin Lax Havaalanında
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ