Erkekcom – E-Dergi

Varisli Damarlar İçin Bitkisel Çareler

Varisli Damarlar İçin Bitkisel Çareler

Varisin sebep olduğu ağrıya karşı etkili olabilecek bitkisel çözümler mevcuttur.

Varisli damarlar yapısal bir bozukluktur ve cerrahi yöntemler ya da ameliyat içermeyen lazer, radyo frekans, köpük tedavisi yöntemleriyle tedavi edilebilir. Ancak varisin sebep olduğu ağrıya karşı etkili olabilecek varis bitkisel tedavilerimevcuttur. Çoban püskülü (butcher’s broom) bitkisi ruskogenin adlı maddeyi içerir. Bu madde enflamasyonu azaltırken damarı da sınırlar. Dahilen kullanıldığında, günde üç kere 100 mg ruskogenin alınması faydalıdır. Alman araştırmacılar bu bitkinin damarları sıkılaştırdığını, güçlendirdiğini ve enflamasyonu azalttığını kanıtlamıştır. Bu sayede bacaklardan yukarı kan akışı desteklenmiş olur. Kompress olarak haricen de kullanılabilir.
Diğer bir varis bitkisel tedavisi olan binbirdelik otu (St. John’s wort) enflamasyonu azaltır ve hem haricen hem dahilen kullanılabilir. Merhem, yağ, tentür formlarında, etkilenmiş bölgeye sürülerek kullanıldığında özellikle etkilidir. Bu otu demleyerek sorunlu damarlara ihtiyacı olan besin maddeleri ve bileşenler sağlanabilir. Taze olarak veya dondurularak kurutulmuş olarak kullanılmalıdır. Havayla kurutulduğunda tıbbi özelliklerini yitirir.
Meşhur bir astrenjan (büzücü) ot olan güvercin ağacı (witch hazel) bitkisi taninler, galik asitler ve esansiyel yağlar açısından zengindir. Çay olarak içilebileceği gibi dekoksiyon yapılıp kompres olarak da kullanılabilir. Basura uygulandığında ağrıyı ve şişkinliği azaltabilir. Ayrıca varisli damarları sıkılaştırır, ağrılarını hafifletir ve enflamasyonu azaltır. 
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ