Erkekcom – E-Dergi

Zayıflamak ve yağdan kurtulmak isteyenler dikkat!

Zayıflamak ve yağdan kurtulmak isteyenler dikkat!

Vücudumuz yiyeceklerle alınan yağı derhal vücut yağına çevirir. Giderek şişmanlayıp, belinizde yağ toplandığını düşünüyorsanız bu duruma neden olan 2 suçluyu; yağları ve karbonhidratları vücudunuzda depoluyorsunuz demektir…

Besinlerin içeriğindeki yağlar ve gıdalara eklenen katkı maddeleri vücudumuz için zararlıdır. Doğal içerikleri bozulmuş, içindeki besin değeri yüksek kısımları çıkarılmış kan şekerini hızla yükselten gıdalar, rafine gıdalardır. Yağ+ rafine gıda ikilisi vücudumuzda yağ toplanmasını emreden bir formüldür. Vücut kan şekerinin yükseldiği durumlarda doğal bir tepki verir.

Bilindiği gibi rafine gıdalar kan şekerinde ani çıkışlar doğurur, şekeri kandan atmak için insülin dalgalanmaları oluşur. İnsülin ise vücutta yağ biriktirir. Yani insülin seviyesindeki artış vücuda alınan kalorilerin hızla yağa dönüşmesine yol açar. Kan şekerini düşürüp, iştahı artıran yiyeceklere tıp dilinde yüksek glisemik indeksli gıdalar denir; ki bunlar beyaz pirinç, beyaz ekmek, baklava, börek gibi besinlerdir.

Bu değere sahip olan besinler düşük glisemik indeksli yiyeceklere göre tokluk kan şekerini daha çok artırır. Düşük glisemik indeksli gıdalar bedeni halsizlik, yorgunluk ve enerji kaybından korur. Bu gıdalar arasında meyve, sebze ve tahıllar başta gelmektedir. Düşük glisemik indeksli gıdaların tüketilmesi insülin hormonunda azalmaya neden olur. Yağ depolanması azalır ve yağ yakımı başlar. İnsülin ve şekerdeki dalgalanmalar yemeklerden sonra oluşan halsizliklere neden olur.

Artan insülin daha çok yağ demektir. Rafine olan her şey glisemik indeksi yükseltir. Rafine karbonhidratlardan uzak durmak belinize de faydalıdır.

Zayıflamak mı istiyorsunuz?

Şeker ve şekerli gıdalar kana hızla karışır, pankreastan salınan insülin hormonu ile kan şekeri düşer, tatlı isteği başlar. Düşük glisemik indeksli beslenme diyetlerin de altın kuralıdır. Bir besinin glisemik indeksi 55’ten küçükse düşük, 56-69 arasında ise orta, 70’ten büyük ise yüksek glisemik indeksli (GI) besin denir. Yüksek GI’li gıdalar beyaz ekmek, pirinç, şekerli gıdalar, pasta keklerdir. Düşük GI’li gıdalar ise sebze, meyve ve tam tahıllardır.

Zayıflamak isteyenler glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenmeli. Glisemik indeksi yüksek gıdalar şekerler, nişastalı yiyecekler, baklava, börek, reçel ve patatestir. Yulaf, kuru baklagiller, kepek ve tam buğday ekmeğini rahatlıkla tüketebilirsiniz. Düşük glisemik indeksli beslenmenin faydaları: Yemekten sonra oluşan uyku hali, enerji kaybı, halsizlik ortadan kalkar. Kalp, tansiyon, diyabet depresyon gibi sorunlar çözülür. Uyku kalitesi artar, açlık, şeker krizleri geçer.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ