Erkekcom – E-Dergi

Mikropenis Nedir?

Mikropenis Nedir?

Mikropenis, çok küçük bir penisi tanımlamak için kullanılan klinik bir terimdir. İdeal bir dünyada (bir normdan çok uzak olmayı doğrudan endişe sebebi saymadığımızda), çok küçük bir penis ağrıya neden olmadıkça veya bir penisin işlev gösterdiği gibi işlev göstermedikçe tıbbi bir sorun sayılmazdı. Ama sağlığı doğuştan bir dizi normla ilişkilendirdiğimiz için çok küçük penislerle doğan bebekler (ihtiyaçları olmasa da) tıbbi bakıma ihtiyacı varmış gibi etiketlenebilir.

Mikropenisle doğmuş, ister tedavi görmemiş ister sonuç vermemiş tedavi görmüş kişiler ergenliğe girip yetişkinliğe geçtiğinde hala mikropenis sahibi olabilir. Mikropenisin genelde kabul edilen tanımı “2.5 standart sapmadan daha fazla”, o yaştaki bir birey için ortalama penis uzunluğunun altında olan penistir. Bu sadece, toplumdaki ortalama penis boyutuna dayanarak ortalama uzunluktan uzak olduğu anlamına gelen istatistiksel bir terimdir.

Araştırmacılar ortalama penis boyutunun ne olduğunda hemfikir değiller ama mikropenis yenidoğanlarda yaklaşık 1,9 cm uzunluğunda ve yetişkinlerde 7 cm’den kısa olarak sayılır.

Sebepler

Mikropenisler fetal gelişimdeki bir farkın sonucudur. Mikropenisin sebebi en yaygın olarak kormozomsal ve hormonaldir, ya androjen yapımında ya da vücudun ona tepkisinde bir sorundan kaynaklanır.

Fetal gelişim hakkındaki çalışmalara göre, fetüslerde penis gelişiminin iki aşaması vardır. Birincisi, fetal gelişimin başında, amndrojen penis ve erbezinin gelişimini fark edilmemiş durumundan tetikler. İkincisi, fetal gelişimde daha sonra, androjen penisin daha fazla büyümesini etkilediğinde meydana gelir. Mikropenis, birinci aşamanın gerçekleşmesi ama ikinci aşamanın gerçekleşmemesinin sonucu olarak düşünülür (böylece penis çoğu penis gibi görünür ama daha küçüktür).

Mikropenis terimi genelde tanımsal olduğu için kişinin mikropenisle doğmasının birçok sebebi olabilir. Mikropenisli kişilerin üçte biri onun sebebini açıklayabilecek kolay tanımlanabilir bir kategoriye dahil değildir.

Mikropenisi olduğunu düşünen birçok yetişkin erkek klinik teşhise uymaz. Mikropenisiniz olduğundan endişe ediyorsanız en kolay ilk adım doktorunuzla görüşmektir.

Mikropenisle Seks

Mikropenisle kesinlikle seks yapabilirsiniz. Gerçek mikropenisleri olan yetişkin erkekler için bu büyük bir endişe kaynağı olabilir. Belirtilmesi gereken ilk şey, eğer istiyorsanız hiç penis olmadan bile muhteşem seks yapabileceğinizdir. Boyuttan bağımsız olarak seks hala mevcuttur.

Mikropenisin işlev ve uyarımı açısından raporlar değişkendir. Elbette, mikropenisi olan birçok erkek tatmin edici cinsel ilişki yaşadıklarını da bildirirler. Çok çalışma olmamıştır ama bir çalışma, mikropenisi olan erkeklerin %75’inin tatmin edici cinsel ilişkiler yaşadığını bildirmiştir. 

Erkekcom:  Katie Cassidy - Bikinili Paparazzi Fotolar - Miami, Florida (24 Ekim 2018)

Ama mikropenisi olan erkeklerin gece ereksiyonlarını inceleyen başka bir yakın zamanlı çalışma onların mikropenisi olan erkeklerden daha farklı olduğunu bulmuştur. Yine de, cinsel tatmin ve işlev bir tek “araştırmacılara” bırakılacak kategoriler değildir ve nasıl hissettiğiniz laboratuvar araştırmalarından daha önemlidir.

Tedavi

Erkeğin değerinin arabasından gelirine kadar sahip olduğu her şeyin boyutuna göre ölçüldüğü yaşadığımız toplum göz önünde bulundurulduğunda birçok erkeğin küçük bir penisin doğası gereği bozuk bir penis olduğunu düşünmesi şaşırtıcı değil. Ama durum böyle değil. Mikropenisi olan bir yetişkinseniz “tedavi” vücudunuzda sorun bulunmadığını kabul etmekten daha kolay olabilir ve size herhangi bir girişimden diğer vücutlarla aynı miktarda tatmin verebilir.

Çoğu mikropenis tedavisi, doğumdan sonra ve ergenlik civarında yapılır. Bu tedavi genelde penisin aha fazlasını sağlamak için hormonları kullanmayı içerir.

Gerçek mikropenisleri bulunan yetişkin erkekler için cerrahi seçenekler de bulunur ama bu ameliyatlar düşük tatmin oranları bulunur ve son bir incelemeye göre, ameliyat düşük tatminden dolayı hastalara özellikle önerilmemelidir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ