Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Erkekcom – E-Dergi

YKS ek tercihler ne zaman yapılacak? Boş kontenjanlar | 2018 Üniversite ek yerleştirme

YKS ek tercihler ne zaman yapılacak? Boş kontenjanlar | 2018 Üniversite ek yerleştirme

Üniversite heyecanı yaşayan öğrenciler sabırsızlıkla YKS ek tercihlerin ne zaman başlayacağını sorguluyor. ÖSYM tarafından gerçekleşecek olan ek yerleştirme işlemi nasıl yapılacaktır? Ek yerleştirme işleminden sonra, sonuçlar nereden öğrenilecek?
YKS EK TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
Bu yıl üniversite okumak isteyen öğrenciler, YKS ek tercihler için sabırsızlanıyor. Fakat YKS ek tercihler için tarih henüz belli değil. ÖSYM tarafından 2018 Üniversite ek yerleştirme tercih tarihi duyurulduğunda haberimizin içeriğinden öğrenebilirsiniz.
 EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAKTIR?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2018- YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır. Ek yerleştirme tercih ücreti 15,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.
YERLEŞTİRME SONUÇLARI NASIL DUYURULACAKTIR?

Yerleştirme Sonuçları internet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacaktır. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda ve adayın müracaatı üzerine yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ