Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Erkekcom – E-Dergi

Maduro, Venezüella’da asgari ücreti 60 kat arttırdı

Maduro, Venezüella’da asgari ücreti 60 kat arttırdı

Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, cuma günü Venezüella’nın 20 Ağustos’tan itibaren geçeceği yeni para birimi olan ‘Yeni Bolivar’dan sonra, kripto-para ‘petro’nun fiyatının ve ülkedeki yeni asgari ücretin ne kadar olacağını açıkladı.

Maduro’nun açıklamasına göre, bir ‘Petro’ 60 dolar veya 3.6 bin yeni bolivar (360 milyon eski Bolivar) olacak. Bu da şimdi sadece 3 milyon Bolivar (30 yeni bolivar) olan asgari ücretin neredeyse 60 kat artacağı anlamına geliyor.

Ülkede geçtiğimiz cuma günü ‘karaborsa’da dolar kuru 5.9 milyon eski Bolivar’dan işlem gördü. Mevcut Bolivardan ise beş sıfır kaldırılacak.
AVN ajansının haberine göre, ayrıca Maduro ülkede KDV oranının yüzde 12’den yüzde 16’ya yükseltildiğini açıkladı.
Maduro, Venezüella’nın 20 Ağustos’tan itibaren iki para birimine (Bolivar ve Petro) geçeceğini ancak eski paranın da tedavülden kalkıncaya kadar kullanılacağını söyledi. Maduro buna ek olarak, aynı zamanda, Bolivar’ın Petro’ya bağlı olacağını ve Merkez Bankası’nın Bolivar’ı her gün Petro’ya bağlayan resmi rakamları yayınlamaya başlayacağını da belirtti.
Venezüella, 20 Şubat’ta petrol ile desteklenen kripto para ‘Petro’yu basarak petrol rezervleri tarafından desteklenen ve kendi kripto para birimine sahip ilk ülke oldu.
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ