Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Erkekcom – E-Dergi

Orgazm sırasında baş ağrısının sebepleri nelerdir?

Orgazm sırasında baş ağrısının sebepleri nelerdir?

Pek yaygın olmasa da bazı kişiler orgazm sırasında bazen baş ağrısı yaşayabilirler. Çoğu vakada, bu baş ağrıları tıbbi olarak önemli değildir ama nadir vakalarda beyin anevrizması gibi tıbbi durumlardan kaynaklanabilir. 

Orgazm sırasında baş ağrısının bazı yaygın sebepleri arasında kas sertliği, artan kalp atış hızı veya kan basıncı, hatta bazı ilaçların kullanımı vardır. Orgazm sırasında baş ağrısı meydana gelmesi hakkında sorular ve endişeler, özellikte önceden var olan sağlık endişeleri bulunuyorsa doktor veya başka bir tıp uzmanıyla tartışılmalıdır.

Orgazm sırasında baş ağrısı medyana gelmesinin en yaygın sebeplerinden birinin cinsel etkinlik sırasında boyundaki kan damarlarının genişlemesi veya kasların kasılması olduğuna inanılır. Erkekler orgazm sırasında baş ağrısı yaşamaya kadınlardan daha yatkındır ama bunun nedeni açık olarak anlaşılmamıştır. 

Birçok kişi her herhangi bir zamanda orgazm sırasında en az bir baş ağrısı yaşayacaktır ama seçilmiş birkaç kişi bu ağrılı belirtiyle düzenli olarak karşılaşabilir. Sinüs enfeksiyonlar veya bazı ilaçların, özellikle doğum kontrol haplarının kullanımı cinsel ilişki sırasında meydana gelen bazı baş ağrılarına etki edebilir.

Orgazm sırasında altta yatan herhangi bir tıbbi durumla ilişkili olmayan baş ağrısının varlığına iyicil koital baş ağrısı denilir. Bu tür baş ağrısıyla ilişkili ağrı genelde çabuk biçimde gelir ve kişi tarafından sıklıkla yaşanmış en kötü baş ağrısı olarak tarif edilir. Bu baş ağrıları sürerse doktor, hiçbir ciddi tıbbi durumun bulunmadığından emin olana kadar çifte birkaç hafta cinsel ilişkilerden kaçınmalarını önerebilir.

Bazı vakalarda, baş ağrıları cinsel ilişkiden geçici olarak uzak durduktan sonra bile devam edebilir. Bu meydana geldiğinde reçeteli ilaçlar baş ağrısının tekrarını önlemeye yardımcı olabilir. Yoga, meditasyon veya derin nefes alma gibi rahatlama teknikleri de cinsel ilişkiyle alakalı baş ağrılarını önlemekte yararlı olabilir.

Aniden meydana gelen ve elden ayaktan düşüren baş ağrısı acil bir durum olarak tedavi edilmelidir. Cinsel ilişki sırasında kalp atış hızındaki ve kan basıncındaki değişikliklere bağlı olarak, bazı sağlık riskleri olan kişiler anevrizma yırtılmasından kaynaklanan beyin kanaması veya inme yaşayabilirler. 

Muhtemelen böyle komplikasyonları elemek için bir dizi tanı testi yürütülecektir. Beyin kanaması teşhis edilir edilmez ya da kanama bulunamazsa doktor ve hasta kişisel durum için uygun tedavi seçeneklerini görüşebilirler.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ